Zmieszano 3 kg cukierków po 12 zł za kilogram i 6 kg w cenie po 15 zł za kilogram. Jaka jest cena jednego kilograma otrzymanej mieszanki ?

Zmieszano 3 kg cukierków po 12 zł za kilogram i 6 kg w cenie po 15 zł za kilogram. Jaka jest cena jednego kilograma otrzymanej mieszanki ?
Odpowiedź

12zł*3kg=36 15zł*6kg=90 90+36=126 6kg+3kg=9kg 126:9=14 Odp. 1kg tej mieszanki kosztuje 14 zł

12zł × 3kg = 36 zł - tyle za 3 kilo pierwszych cukierków. 15 zł × 6kg = 90 zł - tyle za 6 kilo drugich cukierków. 90 + 36 = 126zł - łączna cena dwóch rodzajów cukierków. 6 + 3 = 9 kg - łączna waga dwóch rodzajów cukierków. 126 ÷ 9 = 14 zł za kilogram otrzymanej mieszanki. Odp. Cena jednego kilograma otrzymanej mieszanki wynosi 14zł. Mam nadzieje, że dobrze. Tak mnie w szkole uczą :)

Dodaj swoją odpowiedź