Po podwójnej obniżce ceny: najpierw o 25% a później o 5%, płaszcz kosztuje 285zł. Jaka była cena płaszcze przed obniżką?

Po podwójnej obniżce ceny: najpierw o 25% a później o 5%, płaszcz kosztuje 285zł. Jaka była cena płaszcze przed obniżką?
Odpowiedź

x - 0,05x = 258zł 0,95x = 285 | : 0,95 x = 300 x - 0,25x = 300zł 0,75x = 300 | : 0,75 x = 400

x- pierwotna cena x*0,75=0,75x 0.75x*0,95=0.7125x taką częścią pierwotnej ceny jest aktualna x= 285/0.7125= 400

285-100% x-25% ---------- x=7125:100 x=71,25 285+71,25=356,25 zł 356,25-100% x-5% -------------- x=1781,25:100=17,82zł 356,25+17,82=374,07 zł odp. Płaszcz przed obniżkami kosztował 374,07zł

Dodaj swoją odpowiedź