Kupiłem 3 czwarte kilograma gruszek i 1całosc i 1 druga kilograma jabłek. Kilogram gruszek kosztował 5,40 zł a cena kilograma jabłek stanowiła 2 trzecie ceny kilograma gruszek.Ile zapłaciłem za te zakupy?

Kupiłem 3 czwarte kilograma gruszek i 1całosc i 1 druga kilograma jabłek. Kilogram gruszek kosztował 5,40 zł a cena kilograma jabłek stanowiła 2 trzecie ceny kilograma gruszek.Ile zapłaciłem za te zakupy?
Odpowiedź

Gruszki - 5,40 za kilo Jabłka dwie trzecie ceny grusze czyli dwie trzecie razy 5,40 = 3,60 3/4 kilograma gruszek czyli 5,40:4 = 1,35 1,35*3=4,05 Półtorej kilo jabłek czyli Półtora razy 3,60 = 5,40 4,05 - zapłacił za gruszki 5,40 - zapłacił za jabłka 4,05+5,40=9,45

Dodaj swoją odpowiedź