Za 2 pączki i 3 ciastka z kremem Agnieszka zapłaciła 6,90 zł. Gdyby kupiła 3 pączki i 2 ciasta z kremem zapłaciłaby o 30 gr mniej.Ile pączków mogłaby kupić Agnieszka za 18 zł ? pomóżcie, plis !! ; ddd

Za 2 pączki i 3 ciastka z kremem Agnieszka zapłaciła 6,90 zł. Gdyby kupiła 3 pączki i 2 ciasta z kremem zapłaciłaby o 30 gr mniej.Ile pączków mogłaby kupić Agnieszka za 18 zł ? pomóżcie, plis !! ; ddd
Odpowiedź

x-pączek y-ciastko 2x+3y=6,90 3x+2y=6,60 (łączysz klamrą bo to układ równań) 2x+3y=6,90 3x+2y=6,60 /×-1,5 2x+3y=6,90 -4,5x-3y=-9,9 (dodajesz stronami) 2x+3y-4,5x-3y=6,90-9,90 (skreślasz +3y i -3y) -2,5x=-3/÷ -2,5 x=1,2 2×1,2+3y=6,90 2,4+3y=6,90 6,90-2,40=3y 3y=4,5/÷3 y=1,5 x=1,2 y=1,5 18÷1,2=15 Odp. pączek kosztuje 1,2zł a ciastko 1,5zł. Za 18 zł kupiłaby 15 pączków.

Dodaj swoją odpowiedź