Cena rogala stanowi ⅕ ceny bochenka chleba. Za 4 rogale i 2 chleby zapłacono 6,30 zł. Oblicz ile kosztuje chleb a ile rogal. wszystko to trzeba zapisać w układzie równań .! daję naj. ;)

Cena rogala stanowi ⅕ ceny bochenka chleba. Za 4 rogale i 2 chleby zapłacono 6,30 zł. Oblicz ile kosztuje chleb a ile rogal. wszystko to trzeba zapisać w układzie równań .! daję naj. ;)
Odpowiedź

x-cena chleba y-cena rogala y=⅕x 4y+2x=6,3 4*⅕x+2x=6,3 ⅘x+2x=6,3 2⅘x=6,3/:2⅘ x=⁶³/₁₀ : ¹⁴/₅ x=⁶³/₁₀ * ⁵/₁₄ - 5 i 10 dzielimy przez 5 x=⁶³/₂ * ¹/₁₄ x=⁶³/₂₈ x=2,25zł-cena chleba y=⅕x y=⅕*2,25 y=0,45zł-cena rogala odp.chleb kosztuje 2,25zł, a rogal 0,45zł

x-chleb x*1/5- rogal 4(x*1/5)+2*x=6,30 4*1/5x+2x= 6,30 4/5x+2x=6,30 2i 4/5x=6,30 x= 6,30/ przez 2,8 ( zamieniłam z ułamka zwykłego2i 4/5 na ułamek dziesietny2,8) x= 2,25 tyle kosztuje jeden chleb x* 1/5 = 2,25*02= 0,45 tyl;e kosztuje jeden rogal 4*0,45+2* 2,25 =6,30

Dodaj swoją odpowiedź