za sześć filizanek i sześc talerzykow mama zapłaciła 42 zł. nastepnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filizanki i sześ c talezykow z tego samego zestawu. tym razem zaplacila 26 zł. ile kosztowała filizanka, a ile talerzyk?

za sześć filizanek i sześc talerzykow mama zapłaciła 42 zł. nastepnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filizanki i sześ c talezykow z tego samego zestawu. tym razem zaplacila 26 zł. ile kosztowała filizanka, a ile talerzyk?
Odpowiedź

x- filiżanka y- tależyk 6x-6y=42 2x+6y=26 | *(-1) 6x+6y=42 -2x-6y=-26 4x=10 |:4 x=4 zł. 6*4+6y=42 24+6y=42 6y=18 |:6 y= 3 zł Odp. filiżanka kosztuje 4 zł a talezyk 3 zł

f- liczba fiiżanek t - liczba talerzyków 6f + 6t = 42 2f + 6t = 26 / *(-1) 6f + 6t = 42 -2f - 6t = -26 4f = 16 /:4 f = 4 6f + 6t = 42 2f + 6t = 26 / * (-3) 6f + 6t = 42 -6f - 18t = -78 -12t = -36 /: (-12) t= 3 Odp. filiżanka kosztowała 4 zl , a talerzyk 3 zl.

Dodaj swoją odpowiedź