wywodzi sie z obrzedwo religijnych zwiazanych z dionizosem. wystepowac tam mogli tylko mezczyzni ktorzy odgrywali rozwnie role kobiet. wystepowali w maskach przedstawienie mogla sie ciagnac w nieskonczonosc. sory za ort chialem byc pierwszy :D na poczatku wystepowali na orchsetrze:D
W związku z tym, że miałam to w zeszycie skopiowałam, po 1 nie chciało mi sie tyle przepisywać, a po 2 masz pewność ze już to było ocenione xDD pozdro :) (otwórz załączniki dopiero zapisz jako)
Teatr grecki powstał około VII w.p.n.e. ku czci Dionizosa. Wielkie Dionizje były organizowane w miastach, a małe na wsiach. Dystramb to pieśń wykonywana przez chór 50 osób na cześć Dionizosa.Na jego czele stał Koryfeusz, który prowadził dialog z chórem. Pieśni wykonywane przez chór dotyczyły Dionizosa i mitów z nim powiązanych, później również innych mitów. Na scenie pojawiali się pierwsi aktorzy(mężczyźni), a role kobiet grali młodzi chłopcy przed mutacją. Aktor: peruka, maska, symboliczny kolor sukni, buty na koturnach. Kolor miał charakter symboliczny: czerń, purpura Były organizowane na wolnym powietrzu, na wzgórzu. Wokół były siedzenia umieszczone w półokręgu. Okrągły plac(orchestra) - miejsce gromadzenia się chóru Podwyższenie(proksenion) - scena dla aktorów Budynek sceniczny(skene)- przebierano się I aktora wprowadził Tepis 534r.p.n.e II aktora wprowadził Ajschylos III aktora wprowadził Sofokles, również ograniczył rolę chóru, nasilił konflikty, wprowadził role kobiece. Eurypides rozbudował motywy psychologiczne. Najważniejsza dla Greków była tragedia, gatunek ten przedstawiano w 5-6 dni Dionizji. Wcześniej wystawiano komedie. W Grecji aktorzy byli traktowani z poważaniem. Natomiast w Rzymie rekrutowano ich z niewolników. W trakcie przedstawienia była grana muzyka przez flecistów.