Piłka ręczna - zespołowa gra sportowa rozgrywana między dwiema drużynami, których celem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika; zwycięża drużyna, która zdobyła więcej bramek. l. BOISKO 1. Boisko do gry jest prostokątem o długości 40 m i szerokości 20 m i obejmuje pole do gry oraz dwa pola bramkowe. Dłuższe linie boiska nazywają się bocznymi, krótsze - bramkowymi lub końcowymi. ( rys.1 ) 2. Na środku obu linii bramkowych ustawione są bramki. Wymiary w świetle bramki wynoszą: wysokość 2 m i szerokość 3 m ( rys.2 ) Słupki bramek są na stałe połączone z poprzeczkami i ustawione muszą być na liniach bramkowych - końcowych w taki sposób, aby tylne krawędzie słupków pokrywały się z tylnymi krawędziami linii bramkowych - krańcowych. Słupki i poprzeczki bramek muszą być wykonane z tego samego materiału (np. drewno, lekki metal, tworzywo sztuczne) o przekroju kwadratowym (8 cm), pomalowane dookoła w poprzeczne pasy w dwóch kontrastowych kolorach, zdecydowanie odróżniających się od tła. Bramki powinny posiadać luźno zawieszone siatki uniemożliwiające się odbicie piłki po wrzuceniu jej do bramki. 3. Pole bramkowe tworzy się w ten sposób, że wewnątrz od obu słupków bramki (licząc od ich tylnej krawędzi) zakreśla się łuki o promieniu 6 m, wynoszące 1/4 obwodu koła. Oba łuki łączy się następnie linią długości 3 m, równoległą do linii bramkowej. Linia ograniczająca pole bramkowe nazywa się linią pola bramkowego. 4. Linię rzutów wolnych - 9 m - wyznacza się linią przerywaną, równoległą w odległości 3 m od linii pola bramkowego. Długość odcinków i przerw między nimi muszą wynosić 15 cm. 5. W odległości 7 m od tylnej krawędzi linii bramkowej, na wysokości środka bramki wyznaczona jest linia rzutów karnych o długości 1 m i równoległa do linii bramkowej. 6. W odległości 4 m od linii bramkowej w kierunku pola, na wysokości środka bramki, winna być równolegle do niej zaznaczona linia długości 15 cm ograniczająca odległość wyjścia bramkarza w czasie wykonywania rzutów karnych. 7. Linia środkowa dzieli boisko na dwie połowy i jest prostopadła do linii bocznych. 8. W odległości 4,5 m w obie strony od linii środkowej prostopadle do linii bocznych rysuje się linie długości 15 cm. Są to linie ograniczające strefy zmian zawodników obu drużyn. Wyznacza się je w kierunku do wewnątrz boiska, po stronie stolika sędziowskiego. 9. Wszystkie linie należą do powierzchni boiska, którą wyznaczają. Linie winny być wyznaczone w kolorze kontrastowym do koloru nawierzchni, aby były dobrze widoczne. 10. Linia bramkowa między słupkami winna wynosić 8 cm, tj. tyle ile wynosi szerokość słupków bramki.
1. Zabrania się wulgarnych wypowiedzi. Wszelkie posty ubliżające, pełne wulgarnych wypowiedzi będa natychmiast kasowane. 2. Zabrania się zniekształcenia tematów obniżających ich czytelność Zachowajmy pełną przejrzystość i pełny porządek każdego tematu 3. W każdym temacie powinna być toczona rzeczowa dyskusja w taki sposób, aby można było czerpać z działu rozsądne typy poparte rzeczowym i konkretnym uzasadnieniem. 4. Wszystkie posty nie wnoszące nic do tematu ( zawierające jedynie "suche typy" bądź też przechwalanie się po zawodach czego to się nie zagrało a co się zagrało ) będą natychmiast kasowane 5. Zabrania się wpisywania pojedynczych wyników spotkań w oddzielnych postach. Dopuszcza się wpisanie wszystkich wynikow w jednym poscie przez jednego z uzytkownikow w formie krotkiego podsumowania kolejki. 6.Moderatorzy pilnują porządku na forum. Uszanuj ich pracę. Obrażanie moderatorów grozi ostrzeżeniem 7. Złamanie zasad forum grozi ostrzeżeniem 3 ostrzeżenia oznaczają permanentny ban na forum 8.Jeżeli Twój post został usunięty oznacza to, że naruszyłeś jeden z punktów Regulaminu. Jeżeli ktoś w sposób szczególny będzie łamał Regulamin, dostanie ostrzeżenie. 3 ostrzeżenia to ban
Boisko do gry jest prostokątem o długości 40 m i szerokości 20 m i obejmuje pole do gry oraz dwa pola bramkowe. Dłuższe linie boiska nazywają się bocznymi, krótsze - bramkowymi lub końcowymi. Linię rzutów wolnych - 9 m - wyznacza się linią przerywaną, równoległą w odległości 3 m od linii pola bramkowego. Długość odcinków i przerw między nimi muszą wynosić 15 cm. Linia środkowa dzieli boisko na dwie połowy i jest prostopadła do linii bocznych CZAS GRY Czas gry dla mężczyzn i kobiet powyżej 18 lat wynosi 2 x 30 minut. Czas gry dla młodszych juniorek i juniorów oraz młodziczek i młodzików wynosi 2 x 25 minut. Dla wszystkich grup wiekowych czas przerwy w spotkaniach jest jednakowy i wynosi 10 minut. PILKA Piłka do gry sporządzona jest z jednokolorowej powłoki skórzanej lub sztucznego tworzywa. Piłka powinna być okrągła. Powłoka nie może być gładka lub błyszcząca. Drużyna Drużyna składa się z 12 zawodników (10 zawodników grających w polu i 2 bramkarzy). Drużyna musi w każdym przypadku grać z jednym bramkarzem, który winien być wpisany do protokołu zawodów. Na boisku może znajdować się równocześnie najwyżej 7 zawodników jednej drużyny (6 zawodników w polu i bramkarz). Pozostali zawodnicy są rezerwowymi. Bramkarze .::.Bramkarze nie mogą nigdy zastąpić zawodników w polu gry, natomiast zawodnik z pola może zastąpić bramkarza. Gra piłką 1. Przy użyciu rąk, ramion, głowy, tułowia, kolan i ud - piłkę rzucać, chwytać, zatrzymywać, pchać, uderzać i piąstkować. 2. Trzymać piłkę nie dłużej jak 3 sekundy. 3. Poruszać się z trzymaną piłką najwyżej 3 kroki. Zachowanie sie wobec przeiciwnika Wolno: 1. Używać rąk w celu wejścia w posiadanie piłki. 2. Otwartą dłonią, z dowolnego kierunku wygarnąć przeciwnikowi piłkę z dłoni. 3. Zastawiać przeciwnika ciałem, również wtedy, kiedy znajduje się on w posiadaniu piłki. Nie wolno : Nie wolno: 1. Przeszkadzać lub zastawiać przeciwnika ramionami, dłońmi lub nogami. 2. Wpychać zawodników drużyny przeciwnej do pola bramkowego. 3. Wyrywać lub wbijać jednorącz i oburącz piłki, która była w posiadaniu przeciwnika. 4. Wybijać piłki przeciwnikowi przy użyciu pięści. 5. Piłką narażać przeciwnika na niebezpieczeństwo, jak również zabronione jest stosowanie manewrów i zwodów przybliżających piłkę do przeciwnika w sposób niebezpieczny. 6. Zagrażać bramkarzowi w sposób niebezpieczny, 7. Przeciwnika trzymać, obejmować i popychać jednorącz i oburącz. 8. W przeciwnika wbiegać, naskakiwać na niego, podstawić nogę, bić oraz narażać go na niebezpieczeństwo w każdy inny sposób. W przypadku ciężkiego przewinienia naruszającego przepis o zachowaniu się wobec przeciwnika, winnego zawodnika należy zdyskwalifikować.