Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 1/2 jabłek.Kilogram gruszek kosztował 5,40zł, a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 kilograma gruszek.Ile zapłaciłem za zakupy? Proszę o szybkie rozwiązanie zadania i zadanie ma być zrobione metodą ułamków

Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 1/2 jabłek.Kilogram gruszek kosztował 5,40zł, a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 kilograma gruszek.Ile zapłaciłem za zakupy? Proszę o szybkie rozwiązanie zadania i zadanie ma być zrobione metodą ułamków
Odpowiedź

koszt gruszek: 0,75*5,40zł = 4,05zł cena 1kg jabłek: 5,4zł*2/3 = (54/10*2/3) zł = 3,6zł koszt jabłek: 1,5*3,6zł = 5,4zł łączny koszt: 4,05zł+5,4zł = 9,45zł

Cena 1 kg jabłek: 2/3 * 5,40 zł = 3,60 zł Cena 1 kg gruszek: 5,40 zł Ile zapłaciłem za zakupy? 0,75 * 5,40 zł + 1,5 * 3,60 zł = 4,05 zł + 5,40 zł = 9,45 zł Odp.: Za zakupy zapłaciłem 9,45 zł.

1 kg jabłek: 2/3 * 5,40 zł = 3,60 zł 1 kg gruszek: 5,40 zł Koszt zakupow: 0,75 * 5,40 zł + 1,5 * 3,60 zł = =4,05 zł + 5,40 zł = 9,45 zł Odp.: zaplacilem 9,45zl. pozdrawiam ;))

Dodaj swoją odpowiedź