Zmieszano 2 gatunki kawy: I gatunek po 15 zł za kg, II gatunek po 30 zł za kg. Otrzymano 10kg mieszanki o wartości 280 zł. Ile wzięto kilogramów jednej, a ile drugiej kawy ?

Zmieszano 2 gatunki kawy: I gatunek po 15 zł za kg, II gatunek po 30 zł za kg. Otrzymano 10kg mieszanki o wartości 280 zł. Ile wzięto kilogramów jednej, a ile drugiej kawy ?
Odpowiedź

Dane: I gatunek - 15 zł/kg, II gatunek - 30 zł/kg. 10kg (gat. I + gat.II) - 280zł Rozwiązanie 280 = 30* x + 15* y } <- tak będę oznaczał układ równań 10 = x + y } 280 = 30* x + 15* y } x= 10 - y } 280 = 30*(10 - y) + 15* y } x= 10 - y } 280 = 300 - 30y + 15y } x = 10 - y } -20 = -15y 20 = 15y y = 1⅓ - kilogramów tańszej kawy x = 10 - 1⅓ = 8⅔ Odp. Kawy z gatunku II wzięto 8⅔, a gatunku I było 1⅓ kg.

Dodaj swoją odpowiedź