Za wiązania kowalencyjne uważa się zwykle wiązania między dwoma atomami, w których współdzielone elektrony pochodzą (w sensie formalnym) od obu tworzących wiązanie atomów. Oznacza to, że zazwyczaj (tzn. w szkolnym kursie chemii) nie zalicza się do nich wiązań koordynacyjnych, w których współdzielone elektrony mogą formalnie pochodzić tylko od jednego atomu. - - |Br-Br| - -
Nie wiem czy to bd wystarczajaca odp . Wiązania kowalencyjne występują pomiędzy pierwiastkami, w których różnica elektroujemności jest równa 0. Przykładami takiego wiązania są cząsteczki dwuatomowe: H2, O2, N2, Cl2, Br2, I2. Czasteczka Br-Br ma elektrujemnosc zerowa poniewaz elktro ujemnosc jednego atomu Br jest rowna 2,8 wiec 2,8-2,8=0 czyli jest to wiązanie kowalencyjne .
Wiązanie kowalencyjne (atomowe) występuje pomiędzy pierwiastkami jednoimiennymi, lub w których różnica elektroujemności (ΔE) jest równa 0 (zero). W skład cząsteczki Br₂ wchodzą dwa atomy bromu. Każdy z nich ma elektroujemność(E) 2,8 Róznica ΔE=2,8-2,8=0 Jest to zdecydowanie wiązanie kowalencyjne(atomowe)