wlasciwosci kwasu chlorowodorowego

wlasciwosci kwasu chlorowodorowego
Odpowiedź

Stężony roztwór kwasu solnego jest bezbarwną, cięższą od wody, dymiącą, silnie żrącą cieczą. Niszczy tkaninę, papier i skórę. Wymaga zachowania dużej ostrożności przy stosowaniu. „Dym" - unoszący się po otwarciu naczynia ze stężonym roztworem kwasu solnego - to drobne kropelki kwasu solnego, gdyż chlorowodór wydobywający się z naczynia łączy się z parą wodną z powietrza. Maksymalne stężenie kwasu solnego, jakie można uzyskać, wynosi 37%.

Jest jednym z najmocniejszych (w sensie dużego ujemnego pKa) kwasów nieorganicznych - znacznie mocniejszym od kwasu siarkowego czy azotowego, nie ma on jednak własności utleniających i dlatego jego działanie żrące wydaje się słabsze od kwasów tlenowych. Mocniejsze są tylko kwas chlorowy(VII), kwas bromowodorowy i kwas jodowodorowy, oraz superkwasy. Działaniu stężonego kwasu solnego ulegają m.in. tkaniny, papier oraz skóra. Rozpuszczalność chlorowodoru w wodzie (w temperaturze 20 °C) wynosi 36,7%, nie można więc uzyskać kwasu solnego o większym stężeniu. Ze wzrostem temperatury spada ona dość szybko i dlatego stężony kwas solny wykazuje silną tendencję do uwalniania gazowego chlorowodoru, który z kolei reaguje z wilgocią w powietrzu, tworząc mgłę - mówi się, że kwas dymi. Kwas solny o stężeniu poniżej 30% nie wykazuje już tendencji do dymienia. Kwas solny jest bezbarwny. Roztwór chlorowodoru w acetonie i eterach ma jaskrawe, żółte zabarwienie. Gęstość kwasu solnego w temperaturze pokojowej: * 10% – 1,050 g/cm³ * 20% – 1,075 g/cm³ * 30% – 1,155 g/cm³.

was chlorowodorowy (solny) - właściwości Kwas chlorowodorowy otrzymywano dawniej z soli kamiennej i stężonego kwasu siarkowego(VI), stąd powstała nazwa kwas solny, która, chociaż nie poprawna chemicznie, przyjęła się i jest bardzo często używana. Stężony roztwór kwasu solnego jest bezbarwną, cięższą od wody, dymiącą, silnie żrącą cieczą. Niszczy tkaninę, papier i skórę. Wymaga zachowania dużej ostrożności przy stosowaniu. „Dym" - unoszący się po otwarciu naczynia ze stężonym roztworem kwasu solnego - to drobne kropelki kwasu solnego, gdyż chlorowodór wydobywający się z naczynia łączy się z parą wodną z powietrza. Maksymalne stężenie kwasu solnego, jakie można uzyskać, wynosi 37%.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

1.Podkreśl właściwości kwasu chlorowodorowego. mocny kwas, słaby kwas, ciecz, substancja stała, bezbarwny, bezwonny, ma zapach zgniłych jaj, gęstość mniejszą niż gęstość wody, rozpuszcza się w wodzie, z węgla cukier, żrący, bardzo lotny, stężony dymi,

1.Podkreśl właściwości kwasu chlorowodorowego. mocny kwas, słaby kwas, ciecz, substancja stała, bezbarwny, bezwonny, ma zapach zgniłych jaj, gęstość mniejszą niż gęstość wody, rozpuszcza się w wodzie, z węgla cukier, żrący, bar...

Chemia

Wypisz Właściwości Kwasu Chlorowodorowego I Siarkowodorowego :)

Wypisz Właściwości Kwasu Chlorowodorowego I Siarkowodorowego :)...

Chemia

Właściwości kwasu chlorowodorowego: -fizyczne -chemiczne

Właściwości kwasu chlorowodorowego: -fizyczne -chemiczne...

Chemia

właściwosci kwasu chlorowodorowego prosze od myślników

właściwosci kwasu chlorowodorowego prosze od myślników...

Chemia

Właściwości kwasu chlorowodorowego i siarkowodorowego

Właściwości kwasu chlorowodorowego i siarkowodorowego...