1.obstrukcyjne (obturacyjne), związane ze zmniejszonym przepływem powietrza w płucach 2.restrykcyjne, powodujące zmniejszenie czynnościowej pojemności płuc
Angina- Objawia się silnym bólem gardła, który nasila się przy przełykaniu. Charakterystyczna jest nagła gorączka, która może przekroczyć nawet 39 st. C. Angina zazwyczaj zaczyna się bez uprzedzenia. Okres wykluwania się wynosi tylko kilka godzin. Jeśli rano miało się kontakt z osoba chora na anginę, to wieczorem może być już chora. Angina pomimo pochodzenia bakteryjnego jest bardzo zakaźna. Roznosi się droga kropelkową. Wystarczy rozmawiać z osobą chorą, aby się zarazić. Zapalenie dróg oddechowych- polegają na przekrwieniu i obrzęku błony śluzowej oskrzeli, któremu zazwyczaj towarzyszy zwiększone wytwarzanie śluzu przez powiększone gruczoły śluzowe oraz nacieczenie ściany oskrzeli ?komórkami zapalnymi?, co powoduje zwężenie oskrzeli większych, a nawet niedrożność - zwykle przejściową - oskrzeli mniejszych. Zwiększone wydzielanie śluzu drażni zakończenia nerwowe, wyzwalając odruch kaszlu połączony zwykle z odpluwaniem śluzowej bądź - jak w przewlekłych stanach zakaźnych - ropnej plwociny.
Pylica-to choroba zawodowa górników,pracowników kamieniołomów,cementowni.W następstwie długotrwałego wdychania powietrza przeładowanego pyłami, nastepują zgrubienia ścian dróg oddechowych,zmniejsza to również ilość powietrza pobieranego do płuc. Astma-powoduje ja wiele czynników.W chorobie tej dochodzi do zwężenia oskrzelików wskutek skurczu włókien mięśniowych w ich scianach,lub przez zwiększone wydzielanie sluzu.Duże zanieczyszczenie powietrza gazami i pyłami ma wpływ na jej przebieg.