zmieszano cukierki po 17 zł. za kg. z cukierkami po 20 zł. za kg. i otrzymano 15kg. mieszanki o wrtości 270 zł. ile wzięto cukierków każdego rodzaju ?

zmieszano cukierki po 17 zł. za kg. z cukierkami po 20 zł. za kg. i otrzymano 15kg. mieszanki o wrtości 270 zł. ile wzięto cukierków każdego rodzaju ?
Odpowiedź

17x+20y=270 x+y=15 17x+20y=270 x=15-y 17(15-y)+20y=270 x=15-y 255-17y+20y=270 x=15-y 3y=15 x=15-y y=5 x=10 Odp. Wzięto 17kg po10zł i 5kg po20.

x cukierki po 17 zł y cukierki po 20zł x+y=15 kg 17x+20y=270 zŁ y=15-x 17x+20(15-x)=270 17x+300-20x=270 -3x=270-300 -3x--30 x=10 y=15-x=15-10=5 x=10 kg y=5 kg Spr. x+y=10+5=15 kg 17x+20y=17*10+20*5=170+100=270zł Odp. Tańszych cukierków wzięto 10 kg, a droższych 5 kg pozdrawiam:)

Dodaj swoją odpowiedź