Mam takie oto zadanie z plastyki: Poszukaj w internecie twórców, malarzy, projektantów bądź muzyków, których zainspirowal moty tęczy.

Mam takie oto zadanie z plastyki: Poszukaj w internecie twórców, malarzy, projektantów bądź muzyków, których zainspirowal moty tęczy.
Odpowiedź

W poezji A. Mickiewicza spotykamy również elementy malarskie, np.: (…) Pierwszy raz widział zamek z rana, i nie wierzył, Że to były też same mury; tak odświeżył I upięknił poranek zarysy budowy; Zdziwił się pan Hrabia na widok tak nowy. Wieża zdała się dwakroć wyższa, bo stercząca Nad mgłą ranną; dach z blachy złocił się od słońca, Pod nimi błyszczała w kratach reszta szyb wybitych, Łamiąc promienie wschodu w tęczach rozmaitych; Niższe piętra oblała tumanu powłoka, Rozpadliny i szczerby zakryła od oka. (…)¹ Przykłady integracji różnych dziedzin sztuki odnajdujemy również w twórczości J. Słowackiego, C.K.Norwida, H.Heinego oraz w muzyce F.Chopina, R.Schumanna, F.Mendelssohna. Hasło syntezy wszystkich sztuk głosili symboliści. Symbolizm odsyła nas do wnętrza twórcy, do jego indywidualnych i intymnych przeżyć. Aby tego dokonać artyści często czerpali z doświadczeń innych sztuk. Czynnikiem spajającym dzieło sztuki staje się nastrój, który łączy luźne sceny i symbole w jedną artystyczną całość. Ważną rolę w tworzeniu klimatu dzieła odgrywa muzyka, stąd częste próby„umuzycznienia”, np. w poezji. Taką ideę integracji sztuki przedstawił P. Verlaine w wierszu„Sztuka poetycka”. „Nade wszystko muzyki! Dla niej Przenoś wiersz nieparzysty nad inny, Roztopiony w powietrzu płynniej Bez ciężarów, co wstrzymują zdanie. Wiąż wyrazy niedbale dobrane: Nic droższego od przymglonej piosenki, Gdzie w upojeniu łączą dźwięki Z Wyrazistym Niezdecydowane. To piękne oczy za woalu zasłoną, To dzień od żaru popołudnia drżący, To przez niebo jesieni stygnącej Gwiazdy w głębi błękitnej toną. Bo nade wszystko chcemy Odcienia, Odcienia, nie kolorów tęczy! Och, tylko Odcień zaręczy Sen ze snem, z fletnią rogu brzmienia!(…)²

Dodaj swoją odpowiedź