cechy metali i niemetali: METALE: - Maja Połysk metaliczny -są dobrymi przewodnikami prądu elektrycznego -są dobrymi przewodnikami ciepła -ich Stan skupienia to dowolny(żaden nie jest gazem, a ciecza jest tylko rtąą) - Maja dobrą kowalność - na ogół mają dobrą obrabialność mechaniczną( tylko Sód można pokroią nożem) NIEMETALE - ich Stan skupienia to dowolny; w zwykłych warunkach wystepuja w stanie stałym(np;wągiel), w stanie ciekłym(brom)i w stanie gazowym(tlen) - ich Barwa jest różna - nie ma połysku -brak kowalności - nie nadają sie do obróbki mechanicznej - tylko wegiel w postaci grafitu przewodzi Prąd elektryczny - tylko wągiel w postaci grafitu i diamentu przwodzi ciepło.
1.METALE: - Maja Połysk metaliczny -są dobrymi przewodnikami prądu elektrycznego -są dobrymi przewodnikami ciepła -ich Stan skupienia to dowolny(żaden nie jest gazem, a ciecza jest tylko rtąą) - Maja dobrą kowalność - na ogół mają dobrą obrabialność mechaniczną( tylko Sód można pokroią nożem) NIEMETALE - ich Stan skupienia to dowolny; w zwykłych warunkach wystepuja w stanie stałym(np;wągiel), w stanie ciekłym(brom)i w stanie gazowym(tlen) - ich Barwa jest różna - nie ma połysku -brak kowalności - nie nadają sie do obróbki mechanicznej - tylko wegiel w postaci grafitu przewodzi Prąd elektryczny - tylko wągiel w postaci grafitu i diamentu przwodzi ciepło. 2.BUDOWA UKŁADU OKRESOWEGO Ze względu na podobieństwo struktur elektronowych pierwiastki podzielono na tzw. bloki: * blok s – grupa 1 i 2 (mają elektrony walencyjne opisane orbitalami typu s) * blok p – grupa 13-18 (elektrony walencyjne opisane orbitalami typu s i p) * blok d – grupy 3-12 * blok f (lantanowce i aktynowce) Wraz ze spadkiem okresu: * wzrasta charakter metaliczny pierwiastków, * wzrasta zdolność oddawania elektronów, * maleje zdolność przyjmowania elektronów, * wzrasta charakter niemetaliczny, * maleje elektroujemność. Wraz ze wzrostem grupy: * wzrasta charakter niemetaliczny pierwiastków, * wzrasta elektroujemność. BUDOWA ATOMU Atom składa się z jądra atomowego i elektronów, które krążą wokół niego.W skład jądra atomowego wchodzą protony i neutrony, która mają wspólna nazwę -NUKLEONÓW.Natomiast elektrony można podzielić na niewalencyjne ,które wraz z jądrem atomowym tworzą ZRĄB ATOMOWY oraz walencyjne,które leżą na ostatniej powłoce aromu i biorą udział w reakcji chemicznej
Metale: 1.stan skupienia:stały(wyjatek stanowi rtęć,która jest cieczą) 2.barwa:srebrzysto-szaraz,srebrzysto-biała(wyjatek stanowi złoto kolor żółty,miedź kolor brązowo-czerwony) 3.Przewodzą prąd i ciepło. 4.Mają różne tem.topnienia i wrzenia. Niemetale; ich Stan skupienia to dowolny; w zwykłych warunkach wystepuja w stanie stałym(np;wągiel), w stanie ciekłym(brom)i w stanie gazowym(tlen) - ich Barwa jest różna - nie ma połysku -brak kowalności - nie nadają sie do obróbki mechanicznej - tylko wegiel w postaci grafitu przewodzi Prąd elektryczny - tylko wągiel w postaci grafitu i diamentu przwodzi ciepło. 2.BUDOWA UKŁADU OKRESOWEGO Ze względu na podobieństwo struktur elektronowych pierwiastki podzielono na tzw. bloki: * blok s – grupa 1 i 2 (mają elektrony walencyjne opisane orbitalami typu s) * blok p – grupa 13-18 (elektrony walencyjne opisane orbitalami typu s i p) * blok d – grupy 3-12 * blok f (lantanowce i aktynowce)