Hurtownik kupił 2 tony bananów.cztery piąte bananów sprzedał z zyskiem 12%, a resztę sprzedał z zyskiem 5%. Na całej transakcji zarobił 424 zł. Ile zapłacił za wszystkie banany? prosze o nie skomplikowane rozwiązania:) za rozwiązanie dzieki:):)

Hurtownik kupił 2 tony bananów.cztery piąte bananów sprzedał z zyskiem 12%, a resztę sprzedał z zyskiem 5%. Na całej transakcji zarobił 424 zł. Ile zapłacił za wszystkie banany? prosze o nie skomplikowane rozwiązania:) za rozwiązanie dzieki:):)
Odpowiedź

2t - waga bananów 4/5 - sprzedaż z zyskiem 12% - 1,6t 1/5 - sprzedaż z zyskiem 5% - 0,4t 424zł - cały zysk x - koszt bananów 4/5x*0,12+1/5x*0,05=424 wyciągam x przed nawias x(0,096+0,01)=424 x=424/0,106 x=4000 odp: Koszt bananów to 4000 zł

x cena za kilogram bananow 4/5 * 2000 = 1600 kg ( sprzedana z zyskiem 12%) 400 kg sprzedanych z zyskiem 5% 112%x * 1600 + 105%x * 400 = 2000x + 424 1792x + 420x = 2000x + 424 212x = 424 x = 2 2000* 2zl = 4000zl cena wszystkich

Dodaj swoją odpowiedź