ZADANIE 1 Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 1/2 kilograma jabłek.Kilogram gruszek kosztował 5,40 , a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 ceny kilograma gruszek . Ile zapłaciłem za te zakupy?

ZADANIE 1 Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 1/2 kilograma jabłek.Kilogram gruszek kosztował 5,40 , a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 ceny kilograma gruszek . Ile zapłaciłem za te zakupy?
Odpowiedź

gruszki-5,40 jabłka-2/3 x 5,40= 3,60 (3/4 x 5,40) + (1/2 x 3,60)= 4,05 + 1,8 = 5,85 Odp.: zapłacono 5,85zł

1kg - 5,40zł 3/4 - x zł i teraz krzyżakiem rozwiązujesz: x=(0,75 * 5,40)/1= 4,05zł cena za gruszki 2/3 * 5,40zł= 0,67 * 5,40zł= 3,62 zł tyle kosztuje kilogram jabłek x= 1,5 * 3,62 /1= 5,43 zł cena za jabłka 4,05zł+5,43zł=9,48zł

1 kg gruszek-100% 3/4 kg gruszek-75% 100%-5,40 75%-x x=5,40*75/100=4,05 cena 3/4kg gruszek 4,05 3/3-5,40 2/3-x 54/10*2/3=54/15=3,60 cena kg jabłek 3,60 cena 1,5 kg jabłek 5,40 Razem zakupy : 4,05+5,40=9,45

Dodaj swoją odpowiedź