ruch obiegowy Ziemi to ruch Ziemi po orbicie wokół Śłońca następstwa: wystepowanie astronomicznych pór roku zmiana miejsca wschodu i zachodu Słońca na widnokręgu zmienna długość trwania dnia i nocy pory roku: lato jesień Zima wiosna strefy oświetlenia: jedna międzyzwrotnikowa(goraca) dwie umiarkowane dwie podbiegunowe9zimne) górowanie: moment w ciągu dnia, w którym Śłońce znajduje się najwyżej nad widnokręgiem zenit:punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora
1.Ziemia jest trzecią wg oddalenia od słońca planetą układu słonecznego. Ruch jaki wykonuje wokół słońca nazywamy ruchem obiegowym Ziemi.Orbita ruchu obiegowego Ziemi ma krztałt elipsy,dlatego Ziemia znajduje się raz bliżej,a raz dalej od Słońca.Pełen obieg Ziemi wokół Słońca trwa 1 rok astronomiczny [365 dni, 5 godzin, 48 minut i 45,9 sekundy]. Z tych dodatkowych prawie 6 godzin co 4 lata powstaje dodatkowa doba, dlatego co 4 lata występuje rok przestępny mający 366 dni. Większość lat liczy sobie 365 dni i są to lata zwykłe, a lata, których liczba dzieli się przez 4 są latami przestępnymi [366 dni]. 2.- czas obiegu 365 dni 5 godzin 48 minut 49,5 sekundy -kierunek ruchu przeciwny do ruchu wirowego -kształt orbity ziemskiej eliptyczny 3.lato,jesień,zima,wiosna 4. Strefa międzyzwrotnikowa Gorąca, znajduje się pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Zenitalne promienie Słoneczne padają na każdy równoleżnik dwa razy w ciągu roku (za wyjątkiem zwrotników). Strefa umiarkowana (północna i południowa) Znajdują się pomiędzy zwrotnikami a kołami podbiegunowymi na obu półkulach. Wysokość górowania Słońca maleje wraz ze wzrostem szerokości geograficznej i waha się w różnych porach roku pomiędzy 90 stopni a 0 stopni, długość dnia i nocy zmienia się w zależności od pór roku. Strefa podbiegunowa (północna i południowa) Leżą pomiędzy kołami podbiegunowymi a biegunami na obu półkulach, występują tam dni i noce polarne, które trwają od jednej doby na kołach podbiegunowych do 6 miesięcy na biegunach. 5.nie wiem 6.Zenit - w astronomii punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora. Jest jednym z dwóch miejsc przecięcia lokalnej osi pionu ze sferą niebieską. Drugim punktem przecięcia, przeciwległym do zenitu, czyli znajdującym się pod obserwatorem jest nadir.
Ruch obiegowy Ziemi – ruch Ziemi wokół Słońca po orbicie o kształcie elipsy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (z punktu widzenia obserwatora patrzącego na północną półkulę) następstwa ruchu obiegowego ziemi: - strefy oświetlenia Ziemi, - zmiana długości trwania dnia i nocy w ciągu roku, - istnienie zjawiska dnia i nocy polarnej, Astronomiczne pory roku: wiosna lato jesień zima Strefy oświetlenia ziemi: 21 marca - dzień równonocy wiosennej 21 (lub 22) czerwca - dzień przesilenia letniego 23 września - dzień równonocy jesiennej 22 grudnia - dzień przesilenia zimowego Różni się tym, że zamiast rektascensji używana jest współrzędna zwana kątem godzinnym. Zenit - w astronomii punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora. Jest jednym z dwóch miejsc przecięcia lokalnej osi pionu ze sferą niebieską. Drugim punktem przecięcia, przeciwległym do zenitu, czyli znajdującym się pod obserwatorem jest nadir.