1.Ile kosztuje 1 kg pomidorów,jeśli za 45 dag Ola zapłaciła 2 zł 25 gr? 2.Zeszyt i ołowek kosztują 2 zł i 75 gr.Zeszyt jest droższy od ołówka o 95 gr. Ile kosztuje zeszyt,a ile ołówek? Obliczenia!

1.Ile kosztuje 1 kg pomidorów,jeśli za 45 dag Ola zapłaciła 2 zł 25 gr? 2.Zeszyt i ołowek kosztują 2 zł i 75 gr.Zeszyt jest droższy od ołówka o 95 gr. Ile kosztuje zeszyt,a ile ołówek? Obliczenia!
Odpowiedź

ZAD. 1 1kg = 100dag 45dag = 2,25zł |/45 1dag = 0,05zł |*100 1kg = 5zł ZAD. 2 x - zeszyt y - ołówek x + y = 2,75zł x = y + 0,95zł y + 0,95 + y = 2,75 2y = 1,8 y = 0,9 x + y = 2,75 x + 0,9 = 2,75 x = 1,85 x = 1,85zł y = 0,9zł Odp. Ołówek kosztuje 90gr, a zeszyt 1,85zł

1) 2,25 / 0,45 = 0,5 1 dag kosztuje 5 groszy 100 dag = 0,5*100= 5 zł Odp: 1 kg kosztuje 5 złotych. 2) 2,75-0,95=1,80 Odp: Zeszyt kosztuje 1,80 zł a ołówek 95 groszy.

1. 45dag = 0,45kg 2,25:0,45 = 225:45 = 5zł-cena za 1kg 2. 2,75 - 0,95= 1,8 1,8 : 2 =0,9 z= 0.9 y= 0.9+ 0.95=1.85 y-zeszyt z-ołówek

Dodaj swoją odpowiedź