Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 i 1/2 kilograma jabłek. Kilogram gruszek kosztował 5,40 ,- a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 ceny kilograma gruszek. Ile zapłaciłem za te zakupy ? proszę, o pełne odpowiedzi ;/ . -z obliczeniami !.

Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 i 1/2 kilograma jabłek. Kilogram gruszek kosztował 5,40 ,- a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 ceny kilograma gruszek. Ile zapłaciłem za te zakupy ? proszę, o pełne odpowiedzi ;/ . -z obliczeniami !.
Odpowiedź

2/3 z 5,40zł = 10,80zł/3 = 3,60zł za kg jabłk miała być 1/2 kg jabłek więc... 3,60 x 1/2 = 1,80zł z 1/2 jabłek GRUSZKI 3/4 kg = ? 1kg= 5,40zł 5,40zł x 3/4  16,20zł/4 4,05zł za 3/4 gruszek  SUMA 5,40zł za jabłka + 4,05zł za gruszki = 9,45zł zapłaty

zapłata za gruszki: 34*5.40=4,05[zł] - cena za 34 kilograma gruszek   zapłata za jabłka: 5,40*23=3,60 - cena za kilogram jabłek 3,60*12=1,80[zł] - cena za i 12 kg jabłek 1,80+3,60= 5,40[zł] - cena za 1 i 12 kg jabłek   razem: 4,05+ 5,40=9,45[zł]   Odp. Za zakupy zapłaciłem 9,45zł.

Dodaj swoją odpowiedź