Piotr ma 16zł. Za te kwotę chce kupić 2 rodzaje pierników. po 16zł za1kg oraz po 24 zl za1 kg. Po ile kilogramow pierników każdego rodzaju powinien kupić, aby stosunek masy piernikow tańszych do droższych był rowny 1:2.

Piotr ma 16zł. Za te kwotę chce kupić 2 rodzaje pierników. po 16zł za1kg oraz po 24 zl za1 kg. Po ile kilogramow pierników każdego rodzaju powinien kupić, aby stosunek masy piernikow tańszych do droższych był rowny 1:2.
Odpowiedź

x - masa tańszych y - masa droższych układ dwu równań: (1) x:y=1:2 (2) 16x+24y=16 Z (1) mamy 2x=y, podstawiamy do (2) 64x=16 x=¼ y=2x=½

Dodaj swoją odpowiedź