Porównaj zagospodarowanie Wyżyny Śląkiej i Wyżyny Lubelskiej... (głównie z czego żyją ludzie) Plis...Pomóżcie Z góry wielkie dzięki...;)

Porównaj zagospodarowanie Wyżyny Śląkiej i Wyżyny Lubelskiej... (głównie z czego żyją ludzie) Plis...Pomóżcie Z góry wielkie dzięki...;)
Odpowiedź

Wyżyna Śląska- jest krainą najsilniej uprzemysłowioną o największym w kraju skupisku ludności Główną gałęzią przemysłu jest górnictwo, koksownictwo. W związku z wydobyciem węgla rozwinięta jest także energetyka. Rozwinęło się też górnictwo rud cynku i ołowiu oraz hutnictwo tych metali. Rozwinął się także przemysł chemiczny (karbochemia oraz produkcja nawozów azotowych i fosforowych), elektromaszynowy (produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa i hutnictwa oraz przemysł środków transportu), mineralny, drzewno-papierniczy i spożywczy. Rolnictwo Górnego Śląska odgrywa niewielką rolę w gospodarce tego regionu. Uprawia się tam ziemniaki i żyto. Na Wyż. Krakowsko- Częstochowskiej rozwinęło się górnictwo rud cynku i ołowiu, eksploatacja wapieni, wydobywnictwo rud żelaza. Częstochowa jest jednym z większych ośrodków przemysłu włókienniczego i odzieżowego w Polsce. Rolnictwo na tej wyżynie jest słabo rozwinięty; uprawia ise głównie żyto i ziemniaki; w rejonach większych miast rozwinięte jest warzywnictwo i sadownictwo. Rozwinięta jest tu także turystyka. Podstawą gospodarki Niecki Nidziańskiej jest rolnictwo. Uprawia się tu pszenicę, żyto i ziemniaki. Turystyka jest słabo rozwinięta. Na Wyż. Kielecko- Sandomierskiej eksplatuje się różne surowce skalne: wapienie, piaskowce, zlepieńce, kwarcyty. Rozwinął się także przemysł elektromaszynowy. We wschodniej części wyżyny uprawia się pszenicę, buraki cukrowe, rzepak i tytoń. Rozwinięte jest warzywnicto i ogrodnictwo. Dużą rolę spełnia turystyka. Wyż. Lubelska- to typowa kraina przemysłowo- rolnicza, na Roztoczu zaś przeważa rolnictwo. Wydobywa się tu także margle, wapienie i kredę piszącą. Najważniejszą gałęzią gospodarki Lubelszczyzny jest przemysł elektromaszynowy oraz przemysł rolno-spożywczy. Na Roztoczu rozwinął się przemysł drzewny i produkcja mebli. Warunki glebowe i klimatyczne sprzyjają rolnictwu; uprawia się tam głównie pszenicę, buraki cukrowe, konopie, chmiel, tytoń, ziemniaki, żyto i jęczmień. Rozwinięte jest także sadownictwo oraz turystyka.

Wyżyna Ślaska -główną gałęzią przemysłu jest górnictwo, koksownictwo. W związku z wydobyciem węgla rozwinięta jest także energetyka. Rozwinęło się też górnictwo rud cynku i ołowiu oraz hutnictwo tych metali. Rozwinął się także przemysł chemiczny (karbochemia oraz produkcja nawozów azotowych i fosforowych), elektromaszynowy (produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa i hutnictwa oraz przemysł środków transportu), mineralny, drzewno-papierniczy i spożywczy. Rolnictwo Górnego Śląska odgrywa niewielką rolę w gospodarce tego regionu. Uprawia się tam ziemniaki i żyto. Wyżyna Lubelska -najważniejszą gałęzią gospodarki Lubelszczyzny jest przemysł elektromaszynowy oraz przemysł rolno-spożywczy. Na Roztoczu rozwinął się przesył drzewny i produkcja mebli. Warunki glebowe i klimatyczne sprzyjają rolnictwu; uprawia się tam głównie pszenicę, buraki cukrowe, konopie, chmiel, tytoń, ziemniaki, żyto i jęczmień. Rozwinięte jest także sadownictwo oraz turystyka. Wydobywa się tu także margle, wapienie i kredę piszącą.

Dodaj swoją odpowiedź