Zmieszano dwa gatunki cukierków czekoladowych: po 14zł za kilogram oraz po 18zł za kilogram i otrzymano 10kg mieszanki, której jeden kg kosztuje 15zł. Ile kg każdego gatunku weszło w skład mieszanki?

Zmieszano dwa gatunki cukierków czekoladowych: po 14zł za kilogram oraz po 18zł za kilogram i otrzymano 10kg mieszanki, której jeden kg kosztuje 15zł. Ile kg każdego gatunku weszło w skład mieszanki?
Odpowiedź

Cukierki po 14 zł x Cukierki po 18 zł y x+y=10 kg 14x+18y=15zł*10kg x=10-y 14(10-y)+18y=15*10 140-14y+18y=150 4y=150-140 4y=10 y=10/4=5/2=2,5 x=10-y=10-2 1/2=7,5 Spr. x+y=2,5+7,5=10kg 14x+18y= 14*7,5+18*2,5=105+45=150=15zł*10kg Odp. W skład miesznki weszło 2,5 kg cukierków po 18 zł i 7,5 kg po 14 zł pozdrawiam:)

Dodaj swoją odpowiedź