1.Jaką koncepcje Boga i świata zawarł Jan Kochanowski w swoim hymnie "Czego chcesz od nas , Panie " 2.Jakie mogły być filozoficzne inspiracje czarnoleskiego poety.

1.Jaką koncepcje Boga i świata zawarł Jan Kochanowski w swoim hymnie "Czego chcesz od nas , Panie " 2.Jakie mogły być filozoficzne inspiracje czarnoleskiego poety.
Odpowiedź

Bóg; - architekt -artysta - opiekun renesansowy Bóg jest bliższy człowiekowi , można z Nim rozmawiać, podziwiać Jego dzieło, zachwycac się ładem swiata ziemskiego.

1.Odp. Pieśń ta przedstawia Boga jako wspaniałego i doskonałego stwórcę. Jest on wszechobecny, ogarnia całą rzeczywistość. Wszystko co istnieje należy do Niego, dlatego człowiek nic nie może Mu ofiarować, jedyne, co może zrobić to „wyznawać go wdzięcznym sercem”. W trzeciej, czwartej, piątej i szóstej strofie Kochanowski przedstawia Boga jako doskonałego stwórcę, architekta i zarazem artystę. Świat, który wyszedł z jego ręki jest idealnie dokończonym dziełem sztuki. Bóg jest tu jednak nie tylko stwórcą, ale także dobrotliwym ojcem i opiekunem „Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi”, „A z Twoich rąk wszelkie źwierzę patrza swej żywności/ A Ty każdego żywiesz w z Twej szczodrobliwości”. Poeta przy tych opisie posłużył się antropomorfizacją w celu zbliżenia Boga i człowieka. Kochanowski ukazuje przeciwny obraz Boga do antycznego i średniowiecznego. Podmiot liryczny opisuje tworzenie świata jako pracę podobną do ludzkiej. Ziemia ma tu również cechy ludzkie, jest upersonifikowana. Tyś fundament założył nieobeszłej ziemi/ i przykryłeś jej nagość zioły rozlicznemi”. W utworze tym jest widoczna harmonia i ład świata.

Dodaj swoją odpowiedź