Kilimandżaro – góra w Tanzanii leżąca przy pograniczu z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach: - szczyt Uhuru na wulkanie Kibo – 5895 m n.p.m. - Mawenzi – 5150 m n.p.m. - Shira – 3940 m n.p.m.
najwyższy szczyt Afryki, zbudowany z trzech oddzielnych wulkanów, jego wysokość wynosi 5898 m.n.p.m. , pokrywa obszar o długości 100km i szerokości 65km. Erupcja wulkanów rozpoczęła się 2 mln lat temu. Wysokość Kilimandżaro decyduje o warunkach pogodowych na tym obszarze. Wiatry wiejące od Oceanu Indyjskiego, napotykając na swej drodze Kilimandżaro, wznoszą się do góry. Wcześnie zauważono też walory przyrodnicze masywu Kilimandżaro - już w 1921 roku powstał tu rezerwat przyrody. W 1973 roku wyższe piętra masywu poniżej linii drzew objęto ochroną w ramach Parku Narodowego Kilimandżaro.
wulkan kilimandżaro jest największą górą w Afryce. Jej najwyższy szczyt to Uhuru, którego wysokość wynosi 5895 m n.p.m. dwa posostałe szczyty, które zostały pozostałością to :Mawenzi – 5150 m n.p.m. i Shira – 3940 m n.p.m. Położony jest na terytorium państwa Tanzania.Panują tam dwie pory roku suha i deszczowa. Pora deszczowa dzieli się na dwa okresy deszczów długich – od kwietnia do czerwca i deszczów krótkich – od października do grudnia.