Jakie funkcje w organizmie pełnią tkanki mięśniowe: - gładka - poprzecznie prążkowana szkieletowa - poprzecznie prążkowana serca Może być z neta, ale tak na chlopski rozum odpowiedź do każdej z tych tkanek na kilka linijek zeszytowych.

Jakie funkcje w organizmie pełnią tkanki mięśniowe: - gładka - poprzecznie prążkowana szkieletowa - poprzecznie prążkowana serca Może być z neta, ale tak na chlopski rozum odpowiedź do każdej z tych tkanek na kilka linijek zeszytowych.
Odpowiedź

a) gładka: - nadaje kształt soczewkom - poszerza źrenice - reguluje przepływ krwi przez naczynia krwionośne -przesuwa pokarm w układzie pokarmowym. b) poprzecznie prążkowana serca: # wykonywanie wszystkich ruchów, # lokomocja, # realizacja podstawowych funkcji życiowych (oddychanie, trawienie, wydalanie), # utrzymanie postawy ciała, # wytwarzanie ciepła, c) szkieletu: # kształtowanie sylwetki, # ochrona dla tkanek znajdujących się pod nią, # ochrona dla naczyń i nerwów.

Tkanka mięśniowa gładka Tkanka mięśniowa gładka nie spełnia funkcji motorycznych, współtworzy ściany narządów wewnętrznych: przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych, limfatycznych i narządów moczowo-płciowych,występuje też w skórze. Zapewnia im w ten sposób elastyczność, w ograniczonym stopniu ruch, np. perystaltyczny (robaczkowaty) jelit oraz możliwość zmiany światła przekroju, np. w naczyniach krwionośnych. We wszystkich opisanych przypadkach szybkość i precyzja skurczu nie są wymagane. Znacznie ważniejsza jest odporność na znużenie, czyli zdolność do pozostawienia w długotrwałym skurczu. Mięsień poprzecznie prążkowany - typ tkanki mięśniowej, zbudowanej z silnie wydłużonych, walcowatych komórek, zawierających wiele położonych obwodowo jąder. Zbudowane są z niej m.in. wszystkie mięśnie szkieletowe kręgowców. Pracują one zależnie od woli, szybko ulegają zmęczeniu, ich skurcze są krótkotrwałe, ale silne. Mięsień sercowy - rodzaj tkanki mięśniowej występujący jedynie w sercu kręgowców. Skurcze mięśnia sercowego mają umiarkowaną siłę i są stosunkowo krótkie. Mięsień sercowy różni się od mięśnia poprzecznie prążkowanego tym, iż włókna w mięśniu sercowym są widlasto rozgałęzione zaś jądra komórkowe ułożone są centralnie, podczas gdy w mięśniu poprzecznie prążkowanym włókna są złączone, a jądra (mięśnie serca są jedno i dwujądrzaste) znajdują się na obrzeżach włókien. Mięsień sercowy cechuje się automatyzmem: serce wyjęte z ustroju i umieszczone w płynie fizjologicznym (0.9%NaCl), wykonuje regularne skurcze (można to zauważyć podczas przewożenia serc do przeszczepów). Mięsień sercowy pracuje zgodnie z zasadą "wszystko albo nic" – nawet najmniejszy impuls powoduje maksymalne napięcie włókien mięśnia. Przewodzenie impulsów w mięśniu sercowym jest wolniejsze niż w szkieletowych. Jest to jedyny mięsień poprzecznie prążkowany, którego praca nie podlega woli.

Dodaj swoją odpowiedź