Grzbiet jest w kolorze brązowym (od jasnego do ciemnego i w różnych odcieniach), rzadziej ciemnoszary lub czarny. Spodnia strona ciała i boki są czarne. Padalce nie posiadają kończyn. Ich głowa jest mała, o zaokrąglonym pysku, nie wyodrębniona z tułowia. Zarówno grzbiet jak i spód ciała pokryte są dachówkowato na siebie zachodzącymi łuskami.Jajożyworodny, pora godowa od kwietnia do lipca, w sierpniu i wrześniu samica "rodzi" od 6 do 26 sztuk młodych. W Polsce prawnie chroniony.
Cechy charakterystyczne padalca to: - jest beznogą jaszczurką - posiada brązowe, żółtawe, ołowianoszare lub miedziane z barwnym wzorem ubarwienie grzbietu - brzuch czarnawo szary u samców jednolity u samic pokryty żółtawymi lub niebieskoszarym wzorem -tęczówka czerwonawożółta -ciemna źrenica.
Padalec jest beznogą jaszczurką niekiedy myloną z wężem. Padalca odróżnić można dzięki głowie zrośniętą z tułowiem bez zwężenia tak jak u węży. Podalce posiadają też otwory uszne i dochodzą do wielkości 50 cm, a połowa z tego to ogon. Poluje nocą na owady, nagie ślimaki i dżdżownice. Jest gatunkiem chronionym.