1. Wypisz narząd oddechowy, sposób odżywiania i rozmnażania pajęczaków. 2.Wyjaśnij czym różni się pająk Topik od innych pająków.

1. Wypisz narząd oddechowy, sposób odżywiania i rozmnażania pajęczaków. 2.Wyjaśnij czym różni się pająk Topik od innych pająków.
Odpowiedź

1.Wypisz narząd oddechowy, sposób odżywiania i rozmnażania pajęczaków. narząd oddechowy:przetchlinki prowadzące do worków płucnych. sposób odżywiania: pokarm płynny, trawiony przez gruczoł wątrobowy. rozmnażanie: dymorfizm płciowy, rozwój prosty. 2.Wyjaśnij czym różni się pająk Topik od innych pająków: -całe życie spędza w wodzie -wyspecjalizował narządy pomagające w przetrwaniu w środowisku wodnym.

1. NARZĄD ODDECHOWY PAJĄKÓW TO PŁUCOTCHAWKI; 2. PAJĄKI ODŻYWIAJĄ SIĘ POPRZEZ APLIKACJE SUBSTANCJI TRAWIĄCYCH DO CIAŁA OFIARY; 3. PAJĄK TOPIK ZABIERA ZE SOBĄ POD WODĘ PĘCHERZYK Z POWIETRZEM, A INNE PAJĄKI ODDYCHAJĄ W SPOSÓB NORMALNY I POLUJĄ NA LĄDZIE; POZDRAWIAM!

1. ROZMNAŻANIE PAJĘCZAKÓW Pajęczaki są rozdzielnopłciowe, przechodzą rozwój prosty z wyjątkiem roztoczy, u których występują stadia larwalne. Mocno zaznaczony jest dymorfizm płciowy, w niektórych przypadkach występuje kanibalizm, polegający na tym, że samiec (mniejszy od samicy) po zapłodnieniu pada jej ofiarą. Narządy rozrodcze znajdują się w odwłoku. Narządy męskie * parzyste jądra * 2 nasieniowody * otwór płciowy * narząd kopulacyjny Narządy żeńskie * nieparzyste jajniki * 2 jajowody * pochwa * otwór płciowy między przetchlinkami prowadzącymi do płuc lub tchawek SPOSÓB ODŻYWIANIA: Przeważająca większość pajęczaków to formy drapieżne; niektóre z nich nie gardzą też pokarmem roślinnym. Roztocze odżywiają się resztkami organicznymi, samice niektórych gatunków pasożytniczych odżywiają się krwią kręgowców. Układ pokarmowy pajęczaków składa się z: - otworu gębowego - przełyku - żołądka - jelita przedniego - jelita środkowego (wydziela soki trawienne) - jelita tylnego - odbytu (znajdującego się na odwłoku) NARZĄDY ODDECHOWE Oddychają tchawkami (kapturce, zaleszczotki, solpugi, kosarze, roztocze) lub płucotchawkami (skorpiony, biczykoodwłokowce, rozłupnogłowce, tępoodwłokowce i większość pająków). Głaszczkochody i niektóre roztocze oddychają całą powierzchnią ciała. Ich układ oddechowy składa się z: - 2 płucotchawek - 2 par tchawek Pająkom do oddychania powietrzem atmosferycznym służą płucotchawki znajdujące sie naodwłoku. Płucotchawka składa się z komory, do której prowadzi przetchlinka. Wewnątrz komory rozmieszczone są równoległe, silnie unaczynione płytki. Powietrze, przechodząc przez przestrzenie między płytkowe, oddaje tlen, a zabiera dwutlenek węgla i usuwa go z organizmu. 2.Pająk TOPIK całe swe życie spędza w wodzie lecz nie różni się od innych pająków... CHYBA TO MA BYĆ TO...

Dodaj swoją odpowiedź