Wyjaśnij znaczenie pojęć: 1, dytyramb 2, orchestra 3, konflikt 4, skene Sprawdź czy i jak zmieniło się znaczenie tych pojęć, które są do dziś używane ( choćby w innej formie fonetycznej).

Wyjaśnij znaczenie pojęć: 1, dytyramb 2, orchestra 3, konflikt 4, skene Sprawdź czy i jak zmieniło się znaczenie tych pojęć, które są do dziś używane ( choćby w innej formie fonetycznej).
Odpowiedź

dytdramb- oda lub pieśń pochwalna o charakterze patetycznym, wzniosłym, niekiedy tragicznym; z czasem nabrał cech patetycznej poezji emocjonalnej. Współcześnie występuje zarówno w tonacji poważnej, jak i parodystycznej - prześmiewczej. W liryce starożytnej Grecji był uroczystą pieśnią ku czci Dionizosa śpiewaną przez chór z towarzyszeniem fletu i tańca. Dytyramb stanowiła "pieśń kozła", z której wywodzić się mają tragedia i komedia antyczna. Pochodzenie tragedii z dytyrambu poświadcza Arystoteles w Poetyce. orchestranazwa -półkolistego (pierwsze orchestry wytyczano w kształcie prostokąta, koła lub elipsy, z czasem przyjęła się forma półkola i ta uległa rozpowszechnieniu) placu w teatrach greckich i rzymskich, znajdującego się pomiędzy sceną a widownią. Była to centralna część teatru. Największe znaczenie miała w teatrach greckich, zwłaszcza w okresie budowania tzw. teatrów dionizojskich. Usytuowana u stóp wzgórza, była placem o średnicy 20 – 40 m z umieszczonym w jej środku ołtarzem boga thymele. Na niej odbywały się występy chóru i aktorów w wystawianych sztukach. Z czasem występy aktorów zostały przeniesione na przestrzeń przed skene, zwaną w Grecji proskeonem, a w Rzymie pulpitum. konflikt-wewnętrzny stan sprzeczności pragnień, przekonań i wartości jednostki. skene- w teatrach greckich i rzymskich, początkowo drewniany, później kamienny budynek usytuowany naprzeciw widowni (theatronu) wzdłuż linii stycznej do orchestronu.

dytyramb oda lub pieśń pochwalna o charakterze patetycznym, wzniosłym, niekiedy tragicznym orchestra - nazwa placu w teatrach greckich i rzymskich, znajdującego się pomiędzy sceną a widownią konflikt - konflikt dwóch równorzędnych racji moralnych, sytuacja, w której bohater nie może dokonać dobrego wyboru skene - w starożytnym teatrze greckim podłużna budowla wzniesiona przy orchestronie, naprzeciw widowni, początkowo traktowana jako garderoba

Dodaj swoją odpowiedź