Hejnał Mariacki upamiętnia napad Tatarów na Kraków
Kościół Mariacki, mający dwie wieże, był miejscem ważnym dla miasta. Z wyższej, zwanej hejnalicą, (która jest zarazem najwyższą wieżą w Krakowie) przed wiekami strażnik miejski trąbką dawał sygnał rano do otwierania, zaś wieczorem do zamykania bram grodu. Ale nie tylko. Trąbił na alarm, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. Gdy pewnego razu Tatarzy, którzy często napadali na polskie wsie i miasteczka, doszli aż pod Kraków, strażnik zaczął grać hejnał. Zdążono zamknąć bramy miejskie, ale tatarska strzała przeszyła gardło hejnalisty, nim skończył melodię. Na pamiątkę tego zdarzenia melodia już zawsze urywa się. Czy trębacz stał na Wieży Mariackiej, czy na jednej z wież muru obronnego, tego już nie wiadomo.
Pewnego razu Tatarzy napadali na polskie wsie, aż dotarli do Krakowa zaczęto grać hejnał i zdążono zamknąc bramy lecz strzała przebiła gardło hejnalisty. Na pamiątkę tego wydarzenia melodia urywa się.
opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki
opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki...
Opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki
Opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki ...
Opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki
Opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki...
1. Oblicz odległość, w linii prostej, między Krakowem a miejscem twego zamieszkania (Częstochowa). 2. Opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki. 3. Jak nazywa się rozpuszczanie skał wapiennych przez wodę zawierającą dwutlenek węgla?
1. Oblicz odległość, w linii prostej, między Krakowem a miejscem twego zamieszkania (Częstochowa). 2. Opisz, jakie wydarzenie upamiętnia hejnał mariacki. 3. Jak nazywa się rozpuszczanie skał wapiennych przez wodę zawierającą dwutlene...