1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki. 2.Wyjaśnij dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki.

1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki. 2.Wyjaśnij dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki.
Odpowiedź

1)Trzustka trawi cukry, białka i tłuszcz. Zaburzenie jej pracy moze prowadzić m.in. do cukrzycy. CUKRZYCA Dolegliwości: Częstymi objawami cukrzycy są: - zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu, również w nocy - świąd całego ciała - nadmierny apetyt - pogorszenie zdolności widzenia - wyprzenia w fałdach skóry (ma udzie, pod biustem) - częste zapalenia śluzówki jamy brzusznej, pochwy lub członka - bóle głowy - nocne kurcze łydek - mrowienie i drętwienie rąk i stóp 2)Hormon adernalina wytwarzany jest przez nadnercza w wyniku silnego stresu lub strachu.

zabuzenia pracy trzustki to : - hipoglikemia (niedocukrzenie) - hiperglikemia (cukrzyca) Hipoglikemia - jest to stan w którym poziom cukru we krwi spada poniżej normy. Hiperglikemia to stan, kiedy poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy. Adrenalina nazywana jest hormonem walki, ponieważ o obliczu nadchodzącego niebezpieczeństwa pod jej wpływem organizm mobilizuje wszystkie swe siły. Dzięki wzmożonemu uwalnianiu adrenaliny w sytuacjach stresowych człowiek jest zdolny do tzw. „nadludzkiego wysiłku”.podczas reanimacji, np. po zawale serca, podana dożylnie adrenalina pobudza kurcze mięśnia sercowego, poprawia przewodnictwo bodźców nerwowych.

1.Cukrzyca jest chorobą, która, w dużym uproszczeniu, jest efektem niedoboru w organizmie insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. 2.Pod wpływem stresu rdzeń nadnerczy wydziela adrenalinę zwaną hormonem walki i ucieczki.Adrenalina powoduje, że organizm mobilizuje się do jak najintensywniejszej wydajności fizycznej. Dzięki przyspieszeniu biciu serca i rozszerzeniu naczyń krwionośnych do mięśni dopływa więcej krwi niosącej pokarm i tlen, postrzeganie za pomocą zmysłów się wyostrza.Pod wpływem wyrzutu adrenaliny do krwi ludzie stają się zdolni do nadzwyczajnego wysiłku.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki. 2. Omów objawy niedoboru lub nadmiaru hormonów tarczycy. 3. Wyjaśnij, dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki.

1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki. 2. Omów objawy niedoboru lub nadmiaru hormonów tarczycy. 3. Wyjaśnij, dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki....

Biologia

1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki. 2.Wyjaśnij dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki. Po ok. 3 zdanka do każdego zadania... Z góry bardzo dziękuje:**

1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki. 2.Wyjaśnij dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki. Po ok. 3 zdanka do każdego zadania... Z góry bardzo dziękuje:**...