plan wycieczki zamku w ojcowie

plan wycieczki zamku w ojcowie
Odpowiedź

Plan wycieczki: 1. Wyjazd spod szkoły Jedziemy do Ojcowa. Ojców leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. 2. Przybycie na parking w OPN Zapoznanie się z przepisami ustalonymi w ustawie o ochronie przyrody i regulaminem OPN. Wiadomości ogólne o OPN – opowiadanie. Powtórzenie wiadomości o parkach narodowych - Ojcowski Park Narodowy jako najmniejszy spośród 23 parków narodowych. Rozdanie map turystycznych OPN każdemu uczniowi z poleceniem śledzenia trasy wycieczki i zaznaczenia jej na mapie. 3. Zwiedzanie ruin zamku w Ojcowie. Zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Zwiedzamy: ośmiokątną wieżę, bramę wjazdową, resztki filarów zwodzonego mostu i murów obronnych, studnie na dziedzińcu. 4. Zwiedzanie Muzeum OPN. Muzeum prezentuje eksponaty z zakresu geologii i rzeźby Doliny Prądnika, archeologii oraz fauny i flory OPN. 5. Pogadanka w Parku Zamkowym na temat świata roślinnego i zwierzęcego OPN. Możemy tu spotkać między innymi: nietoperze, bobry, brzoza ojcowska, paproć języcznik zwyczajny, mchy, porosty. 6. Zatrzymanie się nad Potokiem Prądnik – głównym ciekiem wodnym. 7. Wędrówka czarnym szlakiem do Groty Łokietka i podziwianie otaczającej nas przyrody ożywionej i nieożywionej. ( rośliny, zwierzęta, formy skalne, stawy) 8. Zwiedzanie Jaskini Łokietka. Zwrócenie uwagi na szatę naciekową jaskini. Omówienie legendy o ukrywającym się tutaj w ok. 1300 r. Władysławie Łokietku przed ścigającymi go wojskami króla czeskiego Wacława II. Według tradycji książę przebywał w niej ok. 6 tygodni wspierany przez miejscową ludność. Przed spenetrowaniem jaskini przez wroga miała uchronić księcia rozpięta na wejściu do jaskini ogromna pajęczyna. Zwiedzanie: sali Rycerskiej, Kuchni Łokietka i Sypialni Łokietka. 9. Spacer niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej. Przykład wapienia skalistego tworzącego fantastyczne kształty. 10. Dalszy spacer szlakiem niebieskim w kierunku Kaplicy „Na Wodzie”. W czasie spaceru podziwiamy różne ostańce skalne. 11. Zwiedzanie Kaplicy „Na Wodzie”. Zabytkowy drewniany obiekt sakralny Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej". Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim, elementy architektury alpejskiej, wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego. 12. Przejazd autokarem do Zamku w Piaskowej Skale. 13. Zwiedzanie Zamku w Piaskowej Skale. Przykład zamku renesansowego. Zamek powstał w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego 14. Podziwianie Maczugi Herkulesa – wapiennej maczugi skalnej. 15. Powrót autokarem do szkoły.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Ułóż plan wycieczki do zamku w ojcowie lub na Półwysep Helski. Tak żeby było  5 - 6 punktów

Ułóż plan wycieczki do zamku w ojcowie lub na Półwysep Helski. Tak żeby było  5 - 6 punktów...

Język polski

Streszczenie książki "Przypadki Robinsona Kruzoe"

Robinson Kruzoe był bohaterem książki Daniela Defoe „Przypadki Robinsona Kruzoe”. Opowiada ona o przygodach Robinsona na bezludnej wyspie.

Robinson z początku książki był marzycielskim młodzieńcem. Marzył o podróżach morskic...

Język polski

"Przypadki Robinsona Crusoe" streszczenie.

Streszczenie "Robinsona Cruzoe"
Robinson Kruzoe był bohaterem książki Daniela Defoe „Przypadki Robinsona Kruzoe”. Opowiada ona o przygodach Robinsona na bezludnej wyspie.
Robinson z początku książki był marzycielskim młodzieńce...

Język polski

"Przypadki Robinsona Kruzoe" - streszczenie.

Robinson Kruzoe był bohaterem książki Daniela Defoe ?Przypadki Robinsona Kruzoe?. Opowiada ona o przygodach Robinsona na bezludnej wyspie.
Robinson z początku książki był marzycielskim młodzieńcem. Marzył o podróżach morskich. Lecz j...

Język polski

Streszczenie Robinsona Crusoe.

Robinson Cruzoe był bohaterem książki Daniela Defoe „Przypadki Robinsona Cruzoe”. Opowiada ona o przygodach Robinsona na bezludnej wyspie.
Robinson z początku książki był marzycielskim młodzieńcem. Marzył o podróżach morskich. Le...