Zjawiska wulkaniczne związane są z przebijaniem się magmy przez skorupę ziemską.Produktami wybuchu wulkanicznego są ciała płynne,stałe i gazowe.Gdy magma przebija się na powierzchnię ziemi,następuje jej wylew w postaci płynnej lawy,która najczęściej wydobywa się przez otwór zwany kraterem.Stałymi produktami wybuchu wulkanicznego są popiołyi piaski wulkaniczne,oraz materiały grubsze tzw.lapille i bomby wulkaniczne.Popiołem wulkanicznym jest rozpylona lawa,której cząsteczki zastygły w powietrzu.Bomby wulkaniczne to zastygłe w powietrzu strzępy lawy.Gazy wydobywające się z wulkanów składają się głównie z pary wodnej,siarkowodoru,chloru,dwutlenku siarki,chlorowodoru,dwutlenku węgla,metanu,wodoru. Trzęsienia ziemi na kuli ziemskiej są zjawiskiem bardzo częstym.Trzęsienie ziemi nie występuje jednocześnie i z jednakową siłą na całym obszarze objętym drganiem.Zaczyna się od epicentrum,gdzie wstrząs jset najsilniejszy,a im dalej od niego,tym jest słabszy i późniejszy.Najwieksze zniszczenia zachodzą w ośrodku trzęsienia ziemi;domy wskutek uderzenia od dołu są podrzucane w górę,i rozsypują się w gruzy.Ośrodek na powierzchni ziemi znajduje się bezpośrednio nad tzw.ogniskiem trzęsienia ziemi,czyli hipocentrum-miejscem leżącym w głebi skorupy skalnej gdzie powstaje trzesienie.Przyczynami trzęsień ziemi są nagłe przesuniecia mas skalnych wewnątrz litosfery.
Trzęsienia ziemi należą do najtragiczniejszych w skutkach kataklizmów. Z ich powodu w gruzach legło wiele miast i wsi. W wyniku trzęsienia ziemi zniszczeniu ulegają linie energetyczne, gazociągi i ropociągi, ponadto sieć drogowa, kolejowa, mosty i tunele. Ich skutkiem są również zmiany w ukształtowaniu powierzchni ziemi, zejścia lawin oraz obsunięcia warstw skalnych. Podwodne trzęsienia ziemi powodują tsunami. Magma, znajdująca się w płaszczu Ziemi pod wysokim ciśnieniem, w naturalny sposób przemieszcza się w miejsca o niższym ciśnieniu. Wędrując ku górze, napotyka w skorupie ziemskiej pęknięcia, przez które wydobywa się na powierzchnię. Magma wydostająca się na powierzchnię nosi nazwę lawy, a sam proces jej wydobywania nazywamy erupcją. Oprócz lawy na powierzchnię wydostają się też gazy i materiały piroklastyczne- popioły, bomby wulkaniczne i drobne bryłki zastygłej lawy, zwane lapillami.
zjawiska wulkaniczne i trzesienia ziemi na kuli ziemskiej
zjawiska wulkaniczne i trzesienia ziemi na kuli ziemskiej...
Zjawiska wulkaniczne i trzęsienia ziemi na kuli ziemskiej.
Ogólną budowę skorupy ziemskiej oraz jej ruchy wyjaśnia teoria płyt litosfery. Całą litosferę budują warstwy skał o grubości od 10 do 100 km. Podzielone są one głębokimi, sięgającymi płaszcza rozłamami na bloki zwane płytami. Pły...
Trzęsienia ziemi i zjawiska wulkaniczne
Plan pracy:
1. Trzęsienia ziemi
1.1. Rodzaje trzęsień ziemi
1.2. Obszary powierzchni ziemi wyróżnione w oparciu o częstotliwość i siłę wstrząsów
1.3. Pomiar trzęsień ziemi
1.4. Tsunami a trzęsienia ziemi
1.5....
Trzęsienia ziemi
Spomiędzy katastrof żywiołowych, nękających ludzkość od zarania jej istnienia, trzęsienia ziemi należą obecnie do najgroźniejszych. Od powodzi bowiem bronimy się coraz skuteczniej, budując wały ochronne wzdłuż rzek i specjalne przeci...
Przeszlosc geologiczna Polski
KSZTALTOWANIE POWIERZCHNI ZIEMII
CZYNNIKI WEWNETRZNE
=> powoduja ruchy skorupy ziemskiej, powstawanie uskokow i szczelin, wypietrzanie istniejacych lub tworzenie nowych lancuchow i pasm gorskich.
=>prowadza do powstania form wkleslych i ...