Za dwa zeszyty i 4 flamastry zapłacono 20 zł. Za 2 zeszyty i 6 flamastrów zapłacono 26 zł. Jaka jest cena 1 zeszytu, a jaka jednego flamastra ?

Za dwa zeszyty i 4 flamastry zapłacono 20 zł. Za 2 zeszyty i 6 flamastrów zapłacono 26 zł. Jaka jest cena 1 zeszytu, a jaka jednego flamastra ?
Odpowiedź

2z 4f to 20 zł 2z i 6f to 26zł 2f=6zl 1f=3zł 2z=8zł 1z=4zł odp. jeden flamaster kosztuje 3zł, a jeden zeszyt 4zł.

2x+4y=20|:2 2x+6y=26 x+2y=10 2x+6y=26 x=10-2y 2(10-2y)+6y=26 x=10-2y 20-4y+6y=26 x=10-2y 2y=26-20 x=10-2y 2y=6|:2 x=10-2y y=3 y=3 x=10-2*3 y=3 cena flamastra x=4 cena zeszytu

Dodaj swoją odpowiedź