Unia polsko-saska. Aspekty pozytywne i negatywne. Proszę o dokładne wymienienie mi aspektów pozytywnych i negatywnych unii polsko saskiej. Proszę o szybką odpowiedź.

Związek z Saksonią pod berłem dwóch władców z dynastii Wettinów przyniósł Rzeczpospolitej wiele nie powodzeń i rozczarowań. Za panowania Augusta III w gospodarce mamy do czynienia z korzystnymi zmianami: -pańszczyzna zmieniona na czynsz -powstanie manufaktur -rozwój handlu(jarmarki) -powstają pierwsze banki -pojawia się powiedzenie "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa" Zmiany w kulturze: -odrodzenie się szkół parafialnych i średnich (jezuici i pijary) -powstanie nowoczesnej szkoły - Colegium Nobilium założona przez Stanisława Konarskiego w 1740r. -bracia Załuscy zakładają w Warszawie pierwsza bibliotekę Panowanie obu Augustów nie było dla Polski korzystne. Wojna toczona za Szwedami za panowania pierwszego z nich doprowadziła kraj do ruiny. August III zapewnił w prawdzie Polsce długie lata pokoju, ale Rzeczpospolita nie nie odgrywała już żadnej roli wśród państw europejskich. Miała mała armie, niesprawny sejm, a Polacy nie orientowali się w skomplikowanej polityce prowadzonej przez monarchię. Następna ujemna stroną była rozpusta w szlachcie. W ciągu 30 lat zerwano wszystkie sejmy prócz jednego ( potwierdzającego prawo Augusta III do korony). Więc unia polsko saska nie była korzystna dla Polski ;)