Bogdan wziął na obóz w góry 80 zł. Na napoje wydał 2 razy wiecej niz na lody, a o 5 zł mniej niż na napoje wydał na słodycze. za 15 zł kupił upominał dla rodziców. wtócił bez pieniędzy,gdyż ostatniego dnia zgubił 10 zł. ile pieniędzy wydał na lody? -

Bogdan wziął na obóz w góry 80 zł. Na napoje wydał 2 razy wiecej niz na lody, a o 5 zł mniej niż na napoje wydał na słodycze. za 15 zł kupił upominał dla rodziców. wtócił bez pieniędzy,gdyż ostatniego dnia zgubił 10 zł. ile pieniędzy wydał na lody? -
Odpowiedź

x- cena lodów 2x- cena napoi 2x-5- cena słodyczy 15 zł- upominek 10zł-zgubił 80 zł - miał x+2x+2x-5+15+10=80 3x+2x+10+10=80 5x+20=80 5x=80-20 5x=60/:5 x=12 Odp. Na lody wydał 12 zł.

x-kwota wydana na lody 2x-napoje 2x-5-słodycze x+2x+2x-5+15+10=80 5x=60 /÷5 x=12 Odp. Na lody wydał 12 zł.

wziął- 80 zł upominek dla rodziców-15 zł zgubił-10 zł napoje-2x więcej niż lody słodycze- 5zł mniej niż napoje lody-? upominek + to co zgubił=25zł (zostaje 55 zł) napoje-20 zł słodycze- 20zł-5zł=15zł lody-20zł:2=10zł Odp.: Na lody wydał 10 zł.

Dodaj swoją odpowiedź