Za 5 czekolad i 3 batony zapłacono 17 zł. Baton był o 1 zł tańszy od czekolady .Ile kosztował baton , a ile czekolada ??? daje 12 pun. dziękuje za pomoc jeszcze raz dziękuje :****

Za 5 czekolad i 3 batony zapłacono 17 zł. Baton był o 1 zł tańszy od czekolady .Ile kosztował baton , a ile czekolada ??? daje 12 pun. dziękuje za pomoc jeszcze raz dziękuje :****
Odpowiedź

x - cena batona y - cena czekolady 5y+3x=17 x=y-1 5y+3(y-1)=17 5y+3y-3=17 5y+3y=17+3 8y=20 y=2,5 x=2,5-1 x=1,5

x - cena batonu (zł) x + 1 -cena czekolady (zł) 5(x+1) + 3x = 17 5x + 5 + 3x = 17 8x + 5 = 17 |-5 8x = 12 |:8 x = 1,5 1,5 + 1 = 2,5 odp. Baton kosztował 1,5 zł, a czekolada 2,5 zł. pozdro;D

Hymmm... Spróbujmy... Dane x-cenka batonu y-cena czekoladki 5y+3x=17[zł] y-1=x układam układ równań {5y+3x=17 ${y-1=x Rozw układ równań {5y+3x=17 {y-x=1----->/*3 {5y+3x=17 {3y-3x=3--->//+ ________________ 8y=20--->/:8 y=2,50[zł] OBL x Z równania $ X=2,5-1 x=1,50[zł] ROZW: {y=2,50[zł] {x=1,50[zł] DZIEKi - jakoś się udało :P

Dodaj swoją odpowiedź