Gałka oczna posiada 3 błony: 1. błona zewnętrzna – twardówka (z przodu jest przezroczysta); 2. błona zewnętrzna – rogówka; 3. błona środkowa – składa się z 3 części : naczyniówka, ciało rzęskowe, tęczówka. Tęczówka – rozszerza się i kurczy (wewnętrzny otwór tęczówki to źrenica), ma komórki barwnikowe. Siatkówka : - receptory, odbierające wrażenia związane z widzeniem, - pręciki – odpowiedzialne za widzenie czarno – białe, - czopki – za widzenie kolorowe. Droga światła i załamania: 1. przez rogówkę (najbardziej załamuje promienie świetlne); 2. między rogówką a soczewką ( w komorach oka znajduje się ciecz wodnista, która też załamuje promienie); 3. przez soczewkę (załamuje promienie świetlne na drugim miejscu po rogówce); 4. za soczewką jest miejsce wypełnione ciałkiem szklistym (galaretka); W siatkówce są receptory odpowiedzialne za widzenie. Działanie oka: Światło wpada do oka przez otwór źrenicy (czarną plamkę w środku tęczówki). Mięśnie w oku napinają się i rozluźniają, zmieniając w ten sposób ogniskową soczewki. Umożliwia to ostre widzenie ostrych przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od patrzącego. Światło skupia się na siatkówce znajdującej się na tylnej ściance oka, gdzie zachodzą reakcje chemiczne wywołujące impuls nerwowy przenoszony przez nerw wzrokowy do mózgu. W oku znajdują się dwa rodzaje komórek wrażliwych na światło - czopki i pręciki. Nazwy te pochodzą od kształtu tych komórek. Pręciki są wrażliwe na światło o małym natężeniu i niewrażliwe na barwy. To one pozwalają widzieć po ciemku. Za widzenie barwne odpowiadają trzy rodzaje czopków wrażliwych na kolory niebieski, czerwony, i zielony. I w czopkach, i w pręcikach znajdują się duże cząstki absorbują fotony i wywołują impulsy w nerwie wzrokowym.
bud.gałki ocznej: -soczewka(umozliwia ostre widzenie) -tęczówka(nadaje oczom barwe,chroni przed nadmiernym swiatlem) -rogówka(przepuszcza i zalamuje swiatlo) -źrenica(dzieki niej swiatlo wpada do wnetrza oka) -komora przednia oka -plamka żółta(jest rejonem najostrzejszego widzenia) -ciało szkliste(półpłynna subs.wypełniająca gałke oczna) -plamka ślepa(pozbawiony komórek światłoczułych obszar) -nerw wzrokowy Licze na naj;*
1. Budowa narządu wzroku: a)aparat ochronny: *powieki z rzęsami *gruczoł łzowy wytwarzający łzy które zawierają substancje bakteriobójcze, *spojówka-cienka błona wytwarzająca śliz, który nawilża oko, b)gałka oczna-jej wnętrze wypełnia ciało szkliste,ściana gałki ocznej składa się z trzech warstw: *zewnętrznej twardówki, która z przodu oka przechodzi w przeźroczystą rogówkę. *środkowej naczyniówki(odżywiającej oko) która z przodu oka tworzy tęczówkę(nadają barwę oku i regulują ilość światła docierającego do oka, otwór w tęczówce to źrenica) *wewnętrznej siatkówki zbudowanej z komórek światłoczułych: -pręcików(ruch i natężenie światła) -czopków(reagujących na barwy) Za źrenicą znajduje się soczewka. :) W jaki sposób widzimy: Promienie świetlne przechodzące przez rogówkę i źrenicę ulegają załamaniu w soczewce , która skupia je na siatkówce. Receptory siatkówki odbierają bodźce przekształcają je w impulsy i wysyłają informacje do mózgu(płyt potylicznych) gdzie nakładane są obrazy z obu oczu. :)