Wiosną wzrasta spożycie lodów. Lody sprzedawane są w pojemnikach 1,5kg w cenie 18zł oraz w porcjach gałkach 50g w cenie 1,20 za gałkę. Oblicz, ile razy droższe niż lody w pojemnikach są te porcjowane w gałkach.

Wiosną wzrasta spożycie lodów. Lody sprzedawane są w pojemnikach 1,5kg w cenie 18zł oraz w porcjach gałkach 50g w cenie 1,20 za gałkę. Oblicz, ile razy droższe niż lody w pojemnikach są te porcjowane w gałkach.
Odpowiedź

1,5kg-18zl 0,05kg-x x=0,9/1,5 x=0,6zl tyle kosztowalaby porcja 50g lodow dla pierwszego wariantu,teraz porownujemy ceny za 50 gr w obu przypadkach 0,6zl/1,2=1/2 w pojemn.sa 2 razy drozsze

duze lody: 1500g za 18 zł 15 g za 0,18 zl 5g za 0,06 zl 50 g za 0,60 zl(60 gr) male lody: 1zl 20 gr 1,20:0,60=2 odp sa drozsze 2 razy

Dodaj swoją odpowiedź