rozpoczęła się 543 mln lat temu. Jest dzielona na starszy i młodszy paleozoik, co wiąże się ze zmianami świata organicznego, a także obecnością dwóch wyraźnie zaznaczonych okresów górotwórczych - kaledońskiego i hercyńskiego (in. waryscyjskiego). Końcowi paleozoiku przed 251 milionami lat towarzyszło masowe wymieranie większości gatunków zwierząt zamieszkujących wówczas kulę ziemską.
-orogeneza helcyńska -orogeneza kaledońska One uksztautowały najstarsze łańcuchy górskie na całej Ziemi. W czasie trwania tych orogenez następowały liczne procesy endogeniczne i egzogeniczne: -wulkanizm -metamorfizm W tym okresie powstały najstarsze skały W erze tej bardzo dobrze rozwijał się świat roślinny i zwierzęcy, głownie w morzach, ale zaczęła się również ekspansja na obszary lądowe. W czasie paleozoiku istniał tylko jeden ląd - Pangea.
paleozoik dzieli się na (zaczynając od najstarszych) prakambr(kształtowanie się lądów i pojawienie sie tlenu w atmosferze) kambr(sinicie i bakterie w śr.wodnym) ordwoik(orogeneza kaledońska,fauna morska) sylur(rośliny lądowe) dewon(pojawienie sie pierwszyszch lasów) karbon (orogenzeza hercynska,weeil kamienny,powstanie Pangei superkontynentu oblanego oceanami) perm(rozwój gadów i ryb)