Kupiono 20 kg jabłek i gruszek. 1 kg jabłek kosztuje 2.40 zł a 1kg gruszek kosztuje 4.80zł Jabłka kosztowały o 12 zł więcej niż gruszki . Ile kupiono gruszek a ile jabłek ?

Kupiono 20 kg jabłek i gruszek. 1 kg jabłek kosztuje 2.40 zł a 1kg gruszek kosztuje 4.80zł Jabłka kosztowały o 12 zł więcej niż gruszki . Ile kupiono gruszek a ile jabłek ?
Odpowiedź

2,40 zł - 1kg jabłek - x 4,80 zł - 1kg gruszek - y {x+y =20 {2,40x +12= 4,80y {x=20-y {2,40x+12=4,80y 2,40(20-y)+12=4,80y 48-2,40y +12=4,80y 60 - 2,40y=4,80y |+2,40y 60=6y |:6 10=y x=20-10=10 {x=10 {y=10 Odp. Kupiono 10kg jabłek i 10kg gruszek

20kg x 2,40=48 zł 48-12=36zł 36zł:4,80=7,5kg odp:kupiono 20kg jabłek i 7,5 kg gruszek.

Dodaj swoją odpowiedź