Za 1/5 kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera ? P.S. Przy każdym z obliczeń proszę o wytłumaczenie lub na końcu zadania wytłumaczyć krok po kroku co trzeba zrobić. Dziękuje.

Za 1/5 kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera ? P.S. Przy każdym z obliczeń proszę o wytłumaczenie lub na końcu zadania wytłumaczyć krok po kroku co trzeba zrobić. Dziękuje.
Odpowiedź

15kg-0,2 30 dag =0,3 kg 1kg-18,20 0,3-x 18,20*0,3/1=5,46 11,26zł-5,46=5,80 0,2kg-5,80 1kg-x 5,80*1/0,2=29 x=29 odp; kilogram sera kosztował 29zł

Dodaj swoją odpowiedź