Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10zł ,tak że przy nowej cenie płacimy za 13kg tyle, ile przedtem za 15 kg .Ile kosztował ten towar przed podwyżką Prosze Szybko :)

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10zł ,tak że przy nowej cenie płacimy za 13kg tyle, ile przedtem za 15 kg .Ile kosztował ten towar przed podwyżką Prosze Szybko :)
Odpowiedź

x-cena początkowa grzybów za 1 kg 13(x+10)=15x 13x+10=15x 2x=130/2 x=65 przed podwyżką kosztował 65 zł

x=cena początkowa 15x=wartość zakupu 15kg grzybów x+10zł=nowa cena (x+10)×13=15x 13x+130=15x 13x-15x=-130 -2x=-130 x=130:2 x=65 przed podwyżką towar kosztował 65 zł za 1kg 15kg kosztowało:15×65=975zł teraz :65+10=75zł×13kg=975zł licze na naj:)

Dodaj swoją odpowiedź