Demokracja, oligarchia czy tyrania – który z ustrojów wydaje Ci się najlepszy?

Na świecie istnieje wiele różnych ustrojów politycznych. Jedne funkcjonują bardzo dobrze, inne za trochę gorzej. Niestety żaden z nich nie jest idealny, zawsze znajdzie się jakaś niedoskonałość.
Podobnie było z ustrojami panującymi w starożytnej Grecji. Każdy miał swoje wady i zalety. Uważam jednak, że spośród trzech ustrojów: Demokracji, oligarchii i tyranii, najlepszym sposobem rządów była demokracja.
Zalety demokracji doskonale można omówić na przykładzie demokracji ateńskiej. Sama nazwa pochodzi od demos-lud i kratos – władza, czyli dosłownie ludowładztwo. Opierała się ona głównie na możliwości udziału w zarządzaniu państwem wszystkich pełnoprawnych obywateli, którzy ukończyli 20 rok życia. Dała wiele nowych możliwości jak i nowy rodzaj rządów i głosowania. Dzięki temu, że ludność mogła sama wybierać między cały system gospodarczy uległ unowocześnieniu. W Atenach wprowadzono wiele nowych rzeczy. Nad wszystkim panowało zgromadzenie ludowe, które, decydowało o polityce, wyborze urzędników w państwie Ateńskim. Taki ustrój polityczny był wstanie zapewnić państwu, jaki obywatelom dostateczne i godne życie. Nie był on naśladowaniem innych praw, został on wzorem dla odrębnych państw europejskich. Każdy obywatel był równy wobec prawa i tak samo był wobec niego sądzony. Dawało to sprawiedliwe rządy, dzięki którym nie było problemów w państwie. Wolność jednostki zapanowała w całym kraju , co dało wiele. Obywatele mieli zorganizowane prawo, dzięki któremu starali się podporządkowywać jemu. W większym stopniu zmieniło się również szkolnictwo i reforma pieniężna. Dawało to państwu więcej wykształconych ludzi. A pieniądze zapewniały utrzymywanie jego interesów na danym poziomie. Wszyscy obywatele mieli te same i jednakowe prawa to jest: 1. Wolność osobista, 2.Równość wobec prawa, 3. Prawo do wolności słowa i wypowiedzi. Te prawa i reformy stały się zalążkiem przyszłych, jakie zaistniały w ówczesnych państwach. Były one fundamentem na którym stoją prawa większości już państw na tym świecie.
Widząc jakie solidne podstawy (i jak daleko sięgające) demokrację po prostu musimy uznać za najlepszy z dotychczasowych ustrojów. Dlaczego? Ponieważ wykazała ponadczasowość i istnieje do dzisiaj.
W dzisiejszych czasach demokracja nie opiera się na dokładnie takich samych zasadach jak w starożytnych Atenach. Mieszkańcy wybierają swoich reprezentantów do parlamentu (czyli sejmu i senatu). Ludzie reprezentujący wyborców w ich imieniu sprawują władzę, nie myśląc tylko o swoim dobrobycie, ale i o dobrej przyszłości całego narodu; ustanawiają prawa i egzekwują ich przestrzeganie. Również prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych. Wszelkie ustawy są wprowadzane w życie, jeżeli większość posłów i senatorów się z nimi zgadza. Demokracja nie jest systemem idealnym, ale jest najlepszym, jaki do tej pory wymyślono. Nie jest ona idealna, ale to najlepszy system jaki dotąd wymyślono.
Na zakończenie podam jedną z myśli Churchilla dotyczącą demokracji: Demokracja to najgorsza forma rządu, z wyjątkiem wszystkich innych form.” Dlaczego tak to najlepiej zakończyć? Ponieważ w innych formach rządów możemy dopatrzyć się o wiele więcej negatywnych aspektów.

Dodaj swoją odpowiedź
Socjologia

Przedstaw myśl społeczna Arystotelesa

Grecy, za czasów starożytnych, nigdy nie stworzyli jednolitej organizacji państwowej. Nie można nawet było jednoznacznie określić granic terytorialnych ówczesnej greckiej wspólnoty. Zakładane przez nich kolonie, były zbiorowiskami o chara...

Filozofia

Arystoteles "Polityka"

Arystoteles ?Polityka?

Księga I

1. Definicja państwa. Człowiek jest z natury stworzony do życia w państwie
a. każde państwo jest wspólnotą, a każda wspólnota powstaje dla osiągnięcia jakiegoś dobra;
b. najważ...

Filozofia

Dobre państwo (politeja) według Arystotelesa

I. Wstęp
Arystoteles to jeden z dwóch, obok Platona (którego zresztą był uczniem), największych filozofów greckich. Stworzył opozycyjny do platonizmu i równie spójny system filozoficzny, który bardzo silnie działał na filozofię i n...