Kupiłem 3/4 kg gruszek i 1 i 2/1 kg jabłek.Kg gruszek kosztuje 5,40 zł a cena kg jabłek stanowiła 2/3 ceny kg gruszek.Ile zapłaciłem za te zakupy?

Kupiłem 3/4 kg gruszek i 1 i 2/1 kg jabłek.Kg gruszek kosztuje 5,40 zł a cena kg jabłek stanowiła 2/3 ceny kg gruszek.Ile zapłaciłem za te zakupy?
Odpowiedź

5,40 : 4 = 1,35 (1/4 gruszek) 1,35 *3 = 4,05 zł Jabłka tam powinno być chyba 1 i 1/2 ale oblicze obydwa 5.40 :3= 1,80*3= 3.60 zł (cena jabłek za kg) 3,60 : 2 =1,80 (cena za pół kg) Jabłka 3.60 + 1,80 = 5.40 wszystko 4.05 + 5,40 = 9,45 zł Jabłka to w twoim zadaniu 1 kg = 3,60 *2= 7.20 Wszystko 7.20 + 4.,05 = 11.25

Gruszki 5,4:4=1,35 3*1,35=4,05zł jabłka (1 i 2/1kg to jest 3kg 5,4:3=1,80zł (0,5kg) 2*1,8=3,60zł (1kg) 3*3,6=10,80 4,05+10,80=14,85 zapłaciłeś 14,85

5,40zł×¾=4,05zł 5, 40zł×⅔=3,60zł 1kg+²/₁=3kg 3×3,60zł=10,80zł 10,80zł+4,05zł=14,85zł

Dodaj swoją odpowiedź