Ssaki stanowią grupę kręgowców, która dzięki swej wysokiej organizacji potrafi przystosować się do życia w różnorodnych środowiskach. Żyją na powierzchni ziemi i pod nią, na terenach otwartych i w najgęstszych lasach i zaroślach, w wodzie słonej i słodkiej, w powietrzu, na bagnach i pustyniach, a także w górach znacznie powyżej granicy roślinności. W rozwoju ewolucyjnym zwierząt ssaki stanowią grupę o najlepiej rozwiniętym ośrodkowym układzie nerwowym. Wysoki rozwój mózgu sprawia, iż wszystkie reakcje nerwowe ssaków są znacznie silniej wyrażane niż u innych zwierząt, a narządy zmysłów osiągają dużą sprawność. Doskonale wykształcone narządy słuchu i węchu umożliwiają im zdobywanie pokarmu, obronę przed wrogami, a w okresie rozmnażania – odszukanie partnera.
Ssaki osiągnęły najwyższy poziom organizacyjno-funkcjonalny. Choć ich grupa liczy nie cale 5 tysięcy gatunków to ich przedstawiciele zasiedlili prawie wszystkie dostępne środowiska lądowe oraz wodne na naszej planecie. Charakterystyczne przystosowawcze cechy ssaków: *stałocieplne * samice ssaków mają gruczoły mleczne, których wydzielinę ssą młode * 7 kręgów szyjnych * żyworodne * pęcherzykowate płuca i przepona * silnie rozwinięty mózg i narządy zmysłów * ciało pokryte wielowarstwową skórą i jej wytwory ( sierść, włosy, paznokcie, kopyta, pazury) * zróżnicowane uzębienie (siekacze, kły, przedtrzonowe, trzonowe) Ssaki niezależnie od środowiska w jakim żyją uniezależniły się od tych warunków np. poprzez stałocieplność. Ssaki posiadają inną budowę układu pokarmowego oraz inna budowę " zębów" zależnie od tego co jadają, czy to są pokarmy roślinne, czy zwierzęce i jakiego pochodzenia.
Wybrane zagadnienia z Botanikii i Zoologii
BOTANIKA
1) WYBRANE DZIEDZINY NAUK BIOLOGICZNYCH I ICH ZWIĄZEK Z INNYMI DYSCYPLINAMI PRZYRODNICZYMI.
-BIOLOGIA- jest nauką o żywych organizmach, ich pochodzeniu, rozwoju, funkcjach życiowych i współzależności z innymi organizmam...