Sławni gracze na fagocie to: Antonio Vivaldi Johann Christian Bach Wolfgang Amadeusz Mozart Piotr Czajkowski Skala instrumentu wynosi od B1 do f². Fagot-instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem. Instrument składa się z sześciu części: stroika , esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej.
instrument bowiem jest zawsze wykonany z drewna, twardego, np. bukowego) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z Sławni gracze na fagocie to: Johann Christian Bach Wolfgang Amadeusz Mozart Piotr Czajkowski Skala instrumentu wynosi od B1 do f². Fagot-instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem. Instrument składa się z sześciu części: stroika , esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Fagot był ceniony w czasach Baroku.
Fagot - najniżej brzmiący instrument z grupy aerofonów dętych drewnianych. Skala fagotu obejmuje dźwięki od B1 do f2. Fagot posiada podwójny stroik, jest największym instrumentem z tejże grupy. Do tej samej rodziny należą także obój, rożek angielski i kontrafagot, który transponuje oktawę niżej od fagotu. Istnieją dwie odmiany fagotu: niemieckai francuska. Różnią się one brzmieniem i mechanizmem, a także wysokością (niemiecki ma 130 cm, zaś francuski 150 cm). Składa się z sześciu części: stroika , esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Wykorzystywany jest w orkiestrze kameralnej, symfonicznej, jako instrument solowy, w jazzie oraz w różnego typu zespołach instrumentalnych. Powstał w XVI wieku, skonstruowany przez Siegmunda Schnitzera. Współczesny kształt fagot otrzymał w XIX wieku ( choć używany był już na szeroką skalę w wieku XVIII ) i od tamtej pory używany jest jako nieodłączna podpora orkiestry symfonicznej. Otwory nawiercone na długości instrumentu otwierane i zamykane są klapami (tylko 5 – e,d,c,h,a – bezpośrednio palcami). Stroik umieszczony u wylotu rurki składa się z dwóch płytek, złożonych ze sobą. Uderzając w nie językiem i jednocześnie dmuchając grający wydobywa dźwięk.Przy takim samym układzie klap,a różnej sile nacisku na stroik można czasami wydobyć przeróżne dźwięki. LITERATURA NA FAGOT: 1. Koncert fagotowy Antonio Vivaldi 2. V Symfonia c - moll ( IV część - kontrafagot ) Ludwig van Beethoven 3. W grocie Króla Gór z I Suity Peer Gynt Edward Grieg Sławni gracze; Johann Christian Bach Piotr Czajkowski