Styl romański: obraz Czerwińsk nad Wisłą, romański kościół św. Andrzeja w Krakowie, kościół NMP w Inowrocławiu Styl gotycki: Bazylika w St. Denis, Brama Holsztyńska w Lubece, zamek krzyżacki w Malborku
a) Kolegiata św. Pawła w Kaliszu, Kościół NMP w Górce pod Ślężą (obecnie Sobótka), Kaplica zamkowa św. Mikołaja w Cieszynie , Rotunda św. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach (woj. świętokrzyskie), Kaplica zamkowa w Legnicy, b) dominikański kościół św. Wojciecha we Wrocławiu, franciszkański kościół św. Franciszka w Krakowie, Kościół Mariacki w Krakowie, Najbardziej znane gotyckie zamki to: * w Polsce południowej, m.in. w Chęcinach, Czorsztynie, Niedzicy, Ojcowie, Bobolicach, Kazimierzu Dolnym, Będzinie, Lipowcu, Ogrodzieńcu. * w Polski północnej: -zbudowane przez zakon krzyżacki w: Malborku, Ostródzie, Nidzicy, Brodnicy, Golubiu, Gniewie; -lub na ich warowniach wzorowane (najczęściej budowane na dobrach biskupich) w Kwidzynie, Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie, Reszlu. -zamki na Mazowszu: Zamek w Ciechanowie, Czersku, Liwie. -zamki w Wielkopolsce: Zamek w Kole, Sierakowie, Szamotułach, Gołańczy.
a) Styl romański: rotunda romańska św. Mikołaja z XI w. w Cieszynie; kolegita NMP i św. Aleksego (miejscowość Tum); kościół św. Jerzego (XIIw.) i katedra gnieźnieńska (IX/X w.) w Gnieźnie; kościół Świętej Trójcy i NMP (XII/XIII w.) i rotunda św. Prokopa (1133) w Strzelnie; krzyż z piaskowca w kapliczce romańskiej w Licheniu; opactwo benedyktyńskie w Tyńcu; kolegiata św. Piotra w Kruszwicy. b) Styl gotycki: katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu; Bazylika mariacka w Gdańsku.