Cykl rozwojowy glisty ludzkiej: pasożyt, bytuje w jelicie cienkim człowieka, jest rozdzielnopłciowa, samice są większe 20-40cm, ciało mają wyprostowane, a samce są mniejsze do 14cm. Samica składa na dobę 200000 jaj, wydostają się na zew. z kałem żywiciela. Przy odpowiedniej temp., wilgotności i dostępie do tlenu rozwija się w jaju larwa, która po raz pierwszy linieje i osiąga stadium inwazyjne. Zarażenie następuje po połknięciu jaja, np. na nie mytych jarzynach, truskawkach, palcach. Po połknięciu jaja przez człowieka dostaje się do żołądka i jelita. Pod wpływem enzymów trawiennych z osłon jaj wydobywają się larwy, które przebijają ściany naczyń krwionośnych jelita i z krwią wędrują do płuc. W pęcherzykach płucnych larwy szybciej się rozwijają i wzrastają. Z płuc drogami oddechowymi dostają się do tchawicy i gardła. Po ponownym połknięciu wędrują do żołądka i jelita cienkiego i po ponownym lnijęciu osiągają dojrzałość płciową. W przewodzie pokarmowym człowieka samice żyją rok.
Cykl tasiemca to cykl zamkiety tzn.koło sie zamyka świnia zjada wągra ktory byc może jest na trawie.Wagier zagnieżdza sie w niej ,ale nie rozwija,żyje w formie utajonej. .Potem czlowiek zabija swinie i ja je .Człowiek jest zywicielem ostatecznym a swinia pierwotnym. W ciele człowieka wągier przekształca sie w tasiemcq i zeruje w jego jelitach człowik moze wydalic tasiemca a śinia go zjeść brzydko mowiac:(
Tasiemiec : W trakcie rozwoju niektóre pasożyty zmieniają żywicieli. Jeżeli w żywicileu bytuje dorosła postać pasożyta , czyli zdolna do rozmnażaniapłciowego , jest to żywiciel ostateczny . Larwa pasożyta żyje kosztem żywiciela pośredniego . Każdy gatunek pasożyta ma swoich specyficznych żywicieli . Np . żywicielen larwy tasiemca uzbrojonego jest świnia , a postać dorosła bytuje w jelicie cienkim człowieka , który zjadł mięso zarażone pasożytami . Glista ludzka : można zarazić się , jedząc nie umyte warzywa i owoce , na których znajdują się jaja tego pasozyta . wraz z kałem żywiciela mogą one przenikac do gleby i wody lub osiąść na roślinach . W ten sposób trafiaja wraz z pożywieniem na nasze stoły . Najlepsza ochroną przed pasożytami jest więc przestrzeganie zasad higieny .